Rio Ferndinand tregon momentin më të turpshëm në karrierën e tij

Rio Ferdinand ka zbuluar gjestin e turpshëm që Sergio Busquets bëri ndaj tij gjatë finales së Ligës së Kampionëve të vitit 2011.

Manchester United u mposht në Wembley 13 vjet më parë, pasi Barcelona e Pep Guardiolës dominoi lojtarët e Sir Alex Ferguson në një fitore 3-1.

Sergio Busquets e la Rio Ferdinandin plotësisht të turpëruar me një koment gjatë finales së Ligës së Kampionëve 2011.

Duke folur në Stick to Football, ai tha: “Më kujtohet se mora topin në një duel të vogël me Busquets – ishte vonë – ata po fitonin”.

“Unë ia hoqa topin dhe arbitri i fryu bilbilit ose çfarëdo tjetër dhe ai shkoi ‘Ti, Vidic, boom, boom bum’, si ‘Topa të gjatë, topa të gjatë, topa të gjatë’.

“Unë pothuajse qesha. U ndjeva shumë i turpëruar. Nuk kam qenë kurrë kaq i turpëruar në fushë”.

Ferdinand më pas vazhdoi me detaje se çfarë u tha mes tij, Ryan Giggs, Paul Scholes dhe Rooney pas ndeshjes.

Ai shtoi: “Mbaj mend që pas ndeshjes që shkova për t’i parë ata të merrnin trofeun, isha unë, Giggsy, Scholesy dhe mendoj se Wazza mund të isha atje”.

“Të gjithë e bëjnë këtë tani (dora në fytyrë), ne ishim fillimi i kësaj. Ne po shkonim ‘Le të largohemi nga kjo fushë, në ferr, ne jemi turpëruar”, ka shtuar më tej ai.

Humbja e Man Utd në vitin 2011 ndaj Barcelonës ishte humbja e dytë e tyre në finalen e Ligës së Kampionëve ndaj ekipit katalanas në vetëm tre vjet.

Ata ishin mposhtur gjithashtu në finalen e vitit 2009, kur golat nga Samuel Eto’o dhe Lionel Messi i dhanë fitoren e lojtarëve të Guardiolës. /Telegrafi/


Shtuar 4.04.2024 16:36