Real Madridi “kryqëzon” gishtat, shpreson të ketë gati Alaban për “El Clasicon”

Mbrojtësi austriak i Real Madridit është kthyer në Spanjë pas grumbullimit me kombëtaren nga ku edhe pësoi një dëmtim dhe është në dyshim për ndeshjet e radhës në La Liga dhe Champions League.

Dy ndeshjet e radhës për “galaktikët” janë ndaj Shakhtar Donetsk dhe me Barcelonën në “El Clasico”.

Mbrojtësi i majtë bëri dy paraqitje me Austrinë, me 180 minuta lojë në ndeshjet kualifikuese të Kupës së Botës me Ishujt Faroe dhe Danimarkën.

Ai tani është kthyer në Spanjë dhe po përgatitet t’i nënshtrohet testeve në përpjekje për të përcaktuar nëse duhet ndërmarrë ndonjë kurs veprimi.

Alaba, i cili u bashkua me Madridin si agjent i lirë gjatë verës pasi arriti në fund të kontratës së tij me Bayern Munich, kuptohet se ka pasur një problem në gju.

Ekzaminimet mjekësore do të kërkohen në mënyrë që të kuptohet plotësisht ashpërsia e problemit, me ato që do të zhvillohen të enjten.

Tani për tani, Blancos shpresojnë se Alaba nuk ka pësuar asgjë më shumë se një goditje të rëndë, duke e lejuar atë të luajë kur skuadra e Carlo Ancelotti të kthehet në aksion kundër Shakhtar të martën e ardhshme.

Një pozitive për Realin është se ata nuk kanë pse të nxitojnë asnjë nga interpretuesit e tyre ndërkombëtarë përsëri në ekipin e parë në Santiago Bernabeu.

Kjo ndodh sepse takimi i tyre me Athletic Club, i cili duhej të zhvillohej këtë fundjavë, është shtyrë për shkak të vonesës së kualifikimeve të Kupës së Botës në Amerikën e Jugut.

Alaba ka afat deri më 19 tetor për t’u bërë gati për aksione konkurruese, me Ancelottin të etur për ta përfshirë atë në festën udhëtuese në Ukrainë.

Nëse ai humbet, Blancos do të shpresojnë që ta kenë 29-vjeçarin në garë për të takuar kundërshtarët e vjetër Barça në Camp Nou më 24 tetor.

 

 

 

 


Shtuar 14.10.2021 14:09