Probleme serioze për Inzaghin, në sezonin e ri mund të jetë pa pesë yje

Interi ka arritur sërish majat e futbollit në Itali, duke siguruar titullin e tyre të 20-të në Serie A në një fitore emocionuese ndaj rivalëve Milanit në San Siro të hënën e kaluar.

Megjithatë, pas kësaj lavdie sportive qëndrojnë sfida të rëndësishme financiare për klubin. Pavarësisht suksesit të tyre në fushë, me titujt e fundit dhe paraqitjet e jashtëzakonshme në kompeticionet evropiane, skuadra përballet me një borxh të konsiderueshëm që kërkon vëmendje të menjëhershme.

Pamja financiare e klubit pasqyron një borxh prej 275 milionë euro, së bashku me interesat shtesë prej 100 milionë eurosh, të cilat duhet të paguhen para fundit të sezonit. Për më tepër, deri në vitin 2027 do të vijnë kredi shtesë në një total prej gati 400 milionë euro, raporton Corriere dello Sport.

Kjo situatë mund të ndikojë në vendimet e transferimeve të Interit këtë verë pasi mund t’i duhet të gjenerojnë të ardhura duke shitur lojtarë të profilit të lartë. Këtu ju paraqesim pesë lojtarët kyç që mund të largohen nga klubi në këtë afat kalimtar:

Nicolo Barella:
Mesfushori ka tërhequr interes nga disa klube të Ligës Premier, me Manchester City, Arsenal, Liverpool dhe Manchester United që e kanë në listë. Pavarësisht përpjekjeve të Interit për ta mbajtur atë, largimi i tij mund të jetë një mundësi nëse arrin një ofertë joshëse. Pa dyshim ai do të ishte një nga lojtarët që do të linte më shumë para në arkat e tyre.

Denzel Dumfries:
Reprezentuesi holandez ka dëshmuar vlerën e tij si zëvendësues i Achraf Hakimit, por negociatat e ngecura në lidhje me rinovimin e tij mund ta bëjnë atë të mendojë për një largim. Klube të tilla si Manchester United dhe Chelsea mund të jenë të interesuar për të siguruar shërbimet e tij.

Valentin Carboni:
19-vjeçari argjentinas mund të jetë subjekt i një shitjeje këtë verë, me klube nga Serie A dhe jashtë saj që tregojnë interesim për talentin e tij premtues. Largimi i tij mund të gjenerojë fonde të rëndësishme për Interin.

Mark Thuram:
Sulmuesi francez ka impresionuar në sezonin e tij debutues dhe vlera e tij në treg e bën atë një objektiv të dëshiruar për klube si Paris Saint-Germain, Manchester United, Arsenal dhe Chelsea. Interi mund të detyrohet të shqyrtojë ofertat për të.

Alessandro Bastoni:
Pavarësisht kontratës së tij afatgjatë dhe rëndësisë së tij në mbrojtjen e Interit, reprezentuesi italian mund të jetë në vëmendjen e klubeve të tjera. Megjithatë, Interi është i pozicionuar mirë për ta mbajtur atë dhe për t’i rezistuar çdo oferte joshëse, megjithatë, ata do të ulen dhe do të dëgjojnë propozimet. /Telegrafi/


Shtuar 28.04.2024 21:10

Tags: ,