Portugalia publikon listën me 26 lojtarë të ftuar, Roberto Martinez iu beson veteranëve

Trajneri Roberto Martinez ka publikuar listën me 26 lojtarët që do të përfaqësojnë Kombëtaren e Portugalisë në Kampionatin Evropian “Gjermani 2024”.

Martinez ka zbuluar sot (e martë) pasdite, në Cidade do Futebol, grupin prej 26 lojtarësh të zgjedhur për të marrë pjesë në Euro 2024, i cili do të zhvillohet mes 14 qershorit dhe 14 korrikut, në Gjermani.

Pjesë e listës janë yje si Bernardo Silva, Bruno Fernandes, Rafael Leao dhe Ruben Dias, por nuk mungojnë as senatorët apo veteranët e kombëtares si Cristiano Ronaldo, Pepe, Danilo Pereira dhe Rui Patricio.

Lojtarët do të marrin pjesë në kampin stërvitor para-garues i cili do të përfshijë, tre ndeshje: kundër Finlandës (4 qershor), Kroacisë (8 qershor) dhe Republikës së Irlandës (11 qershor).

Portugalia, kujtojmë që gjendet në Grupin F të Kampionatit Evropian dhe do të luajë kundër Çekisë (Leipzig, 18 qershor), Turqisë (Dortmund, 22 qershor) dhe Gjeorgjisë (Gelsenkirshen, 26 qershor).

Lojtarët e ftuar nga Portugalia:

Portierët: Diogo Costa (Porto), Jose Se (Wolves) dhe Rui Patricio (AS Roma);

Mbrojtësit: Antonio Silva (Benfica), Danilo Pereira (PSG), Diogo Dalot (Man Utd), Gonçalo Inacio (Sporting CP), Joao Cancelo (Barcelona), Nelson Semedo (Wolves), Nuno Mendes (PSG), Pepe (Porto) dhe Ruben Dias (Man City).

Mesfushorët: Bruno Fernandes (Man Utd), Joao Neves (Benfica), Joao Palhinha (Fulham), Otavio Monteiro (Al Nassr), Ruben Neves (Al-Hilal) dhe Vitinha (PSG)

Sulmuesit: Bernardo Silva (Man City), Cristiano Ronaldo (Al Nassr), Diogo Jota (Liverpool), Francisco Conceicao (Porto), Goncalo Ramos (PSG), Joao Felix (Barcelona), Pedro Neto (Wolves) dhe Rafael Leao (AC Milan).


Shtuar 21.05.2024 15:21