Pep Guardiola ka gati transferimin e parë te Man City për sezonin e ri

Manchester City po shton përpjekjet e tyre për të nënshkruar me Pedro Neto, anësorin e talentuar portugez të Wolverhamptonit, në një lëvizje strategjike për të forcuar sulmin e tyre.

Largimi i Riyad Mahrez te Al-Ahli verën e kaluar la një boshllëk të rëndësishëm në anën e djathtë të sulmit të Cityt dhe Pep Guardiola ka eksploruar opsione për të plotësuar atë pozicion vendimtar.

Neto ka dëshmuar të jetë një nga anësorët më premtues në Ligën Premier, pavarësisht lëndimeve që i kanë kufizuar kohën e lojës në sezonet e fundit.

Në vetëm 24 vjeç, portugezi ka treguar shkëlqimin e tij me 11 gola në 20 paraqitje këtë sezon, një shifër që nënvizon potencialin e tij kur është në gjendje të mirë.

Interesimi i Cityt për Neton nuk është vetëm për shkak të aftësisë dhe shpejtësisë së tij teknike, por edhe përvojës së tij në Ligën Premier, duke e bërë atë një bast më pak të rrezikshëm sesa nënshkrimi i një lojtari nga jashtë. Megjithatë, sfidat nuk janë të vogla.

Wolves e kanë vlerësuar Neton në 70 milionë euro, një shifër që do të shënonte një rekord të ri shitjesh për klubin Molineux, duke tejkaluar 60 milionë eurot që City pagoi për Matheus Nunes vitin e kaluar.

Për më tepër, Newcastle United gjithashtu ka treguar interesim për Neton, gjë që mund të komplikojë negociatat për Cityn.

Të dy klubet janë të vetëdijshëm për problemet e lëndimeve të portugezit, por talenti i tij është i padiskutueshëm kur ai është plotësisht në formë.

Për Guardiolën, shtimi i Netos jo vetëm që do të sillte një dimension të ri në sulmin e tij, por gjithashtu do të ishte një deklaratë synimi në betejën e tij të vazhdueshme për dominim në Ligën Premier.

Nga ana tjetër, Manchester City duhet të marrë në konsideratë edhe largimin e mundshëm të Bernardo Silvës, i cili është subjekt i interesimit si nga PSG ashtu edhe nga Barcelona.

Klauzola e lirimit prej 60 milionë euro e Silvës i shton një shtresë tjetër urgjence nevojës së Cityt për të siguruar përforcime cilësore.

Ndërsa Wolves nuk janë nën presion për të shitur për shkak të rregullave të fitimit të Ligës Premier, City është i bindur se oferta e tyre, së bashku me joshjen për të luajtur nën Guardiolën dhe për të konkurruar në Ligën e Kampionëve, do të jetë e mjaftueshme për të tërhequr Neton. /Telegrafi/


Shtuar 22.05.2024 21:55