Oblak gati të largohet nga Atletico Madrid në verë

Jan Oblak nuk e ka arritur qëllimin e tij me Atlético Madrid, i cili nuk ishte tjetër veçse fitimi i një titulli të Champions League. Portieri slloven është thellësisht i zhgënjyer dhe e kupton që projekti Cholo tashmë ka arritur kulmin e tij më të lartë, ndaj pa e ngritur dot “orejonën” ai tashmë shikon drejt një të ardhmeje larg Metropolitanit.

Portieri  ka një poster të mrekullueshëm në Premier League dhe që si Chelsea, United apo City e kanë atë ndër objektivat e tyre të tregut. Për momentin, Djajtë e Kuq do të ishin favoritët për t’u bashkuar me të dhe ata po mendojnë të zëvendësojnë De Gean me ndërkombëtarin me Slloveninë.

Klauzola e përfundimit t është 120 milionë euro, por të gjitha palët e dinë se kjo shifër do të jetë e pamundur të shtohet duke kaluar një portier, po, nga Old Trafford tashmë flasin për 80 milion euro të ndryshueshëm për të bindur klubin madrilen.

Oblak i përfundon kontratën në vitin 2023 dhe do të refuzonte rinovimin për të lehtësuar largimin e tij verën e ardhshme, kur do të hynte në vitin e fundit të kontratës. I konsideruar si një nga më të mirët në botë, koha e Oblak si rojiblanco po i afrohet fundit.

Dy vite më parë, slloveni siguroi se qëllimi i tij ishte fitimi i Ligës së Kampionëve, ai vendosi të qëndrojë dhe të refuzojë paratë nga Kryeministri për të bërë histori me Atléticon, por fushatat e fundit kanë qenë një zhgënjim në Evropë. /albeu.com


Shtuar 25.11.2021 13:50