Nuk e ka në mendje Bayernin – zbulohet plani i Zidanes për t’u kthyer në rolin e trajnerit

Siç priret të jetë rasti kur shfaqet ndonjë punë e madhe, emri i Zinedine Zidanes ka qenë në titujt kryesorë.

Javët e fundit është përmendur si trajner i mundshëm i Manchester United dhe kandidat për postin e Bayern Munichut, ndërsa verën e kaluar ishte Paris Saint-Germain që e kërkonte atë.

Megjithatë, Jonathan Johnson i ka thënë Caught Offside se edhe pse ai pret që ai të kthehet në futboll më shpejt se sa pritej – Zidane ka thënë po aq shumë – nuk ka gjasa të jetë para verës.

Puna që ai dëshiron me të vërtetë është kombëtarja e Francës, të cilën ai pritej ta merrte vitin e kaluar para se të zgjatej kontrata e Didier Deschamps deri në vitin 2026.

Megjithatë, nëse Franca performon keq në Euro këtë verë, atëherë Zidane do të jetë gati për të marrë drejtimin.

Nëse nuk është kështu, atëherë Zidane mund të fillojë të eksplorojë alternativa, si te ish-klubi Juventusi, ose klubi i qytetit të lindjes, Olympique Marseille, të paktën duke e pozicionuar veten për një hapje të mundshme.

Nëse do të ndodhte një kalim te Marseille, kjo mund t’i lejonte Zidanes një skuadër për të ndërtuar. Sido që të jetë, Johnson nuk beson se do të jetë trajneri i Bayernit këtë verë.

Zidane ka drejtuar vetëm Real Madridin, por e bëri këtë me sukses të jashtëzakonshëm, duke siguruar tri Liga të Kampionëve dhe dy tituj të La Ligës në dy periudha, por mungesa e tij nga loja që nga viti 2021 sugjeron se ai nuk është i gatshëm të hidhet në një skuadër ku nuk do të përshtatej.


Shtuar 29.02.2024 20:04