Nga i padëshiruar në një ndër më të mirët në botë, evolucioni i Theo Hernandez

Vrapimi i Theo Hernandez nga zona e tij në skajin tjetër të fushës i ndjekur nga një goditje e ulët ishte më shumë si një skenë nga një ndeshje basketbolli.

Goli e çoi Milanin në avantazh 2-0 kundër Atalantës në Stadio San Siro dhe i lë ata të nevojiten vetëm një pikë për të fituar titullin e Serie A fundjavën e ardhshme.

“Është goli më i rëndësishëm i jetës sime”, pranoi Theo pas ndeshjes.

Një takim në Ibiza që ndryshoi gjithçka

Megjithatë, para se të mbërrinte në Milano, jeta e Theos ndryshoi në Ibiza. Koha e tij në Real Madrid nuk i përmbushi pritjet, as për të dhe as për klubin, dhe ai e dinte se mund të jepte më shumë.

Më pas, Paolo Maldini kaloi në rrugën e tij. Një nga më të mirët në histori; jo si mbrojtës i majtë, por thjesht si futbollist. Një legjendë që mori një fluturim nga Milano në Ibiza për të takuar Theon në një tarracë restoranti për ta bindur atë të bashkohej me kuqezinjtë.

“Nëse nënshkrova për Milanin, kjo ishte kryesisht falë Maldinit. Isha shumë pranë bashkimit me Bayer Leverkusen, por ai e ktheu gjithçka përmbys”, ka rrëfyer Theo në një intervistë për “L’Equipe”.

“Ai erdhi për të më vizituar kur isha me pushime në Ibiza. Ne folëm për futbollin… Ai më tha shumë gjëra të mira për lojën time dhe përparimin tim.”

Milani pagoi 20 milionë euro dhe nënshkroi francezin në një marrëveshje që u vu në pikëpyetje në atë kohë.

Evolucioni i Theos

Theo ka shënuar 20 gola dhe ka dhënë të njëjtin numër asistimesh që kur mbërriti në Milan, duke u vendosur si një mbrojtës i krahut i avancuar me numra që i përshtaten një anësori.

Ai ka rregulluar një nga dobësitë e tij, që ishte aftësia e tij mbrojtëse. Edhe pse nuk është Maldini, ai është përmirësuar shumë në këtë aspekt të lojës dhe është pjesë e një prej mbrojtjeve më të mira në Evropë.

Një nga më të mirët në botë në pozicionin e tij

Nga shifrat nuk ka dyshim: Theo është ndër më të mirët. Me siguri, si shumë lojtarë të tjerë të Serisë A, ai ka nevojë për rikthimin e zhurmës mediatike në Itali, tashmë disi i larguar nga qendra kryesore evropiane./ h.ll/albeu.com


Shtuar 16.05.2022 15:55