Newcastle gati të fillojë rinovimin e ekipit, largon 11 lojtarë nga skuadra

Newcastle United ka konfirmuar me anë të një komunikate se ka liruar nga skuadra 11 lojtarë nga ekipi, para nisjes së rinovimit të skuadrës në verë.

‘Magpies’ përfunduan në vendin e shtatë në Ligën Premier, gjë që normalisht do të ishte e mjaftueshme për të siguruar futbollin evropian në St James’ Park për sezonin e ardhshëm.

Megjithatë, skuadra e Eddie Howe do të humbasë plotësisht Evropën pasi Manchester United fitoi Kupën FA, që do të thotë se Chelsea i vendit të gjashtë do të zërë vendin e vetëm të Anglisë në Ligën e Konferencës.

Newcastle pësoi një krizë dëmtimesh në fund të vitit, gjë që ndikoi drejtpërdrejt në shpresat e tyre për një përfundim më të lartë në tabelë.

Howe deri më tani ka mbetur i cekët në planet e transferimeve, megjithëse ka thënë se dëshiron të mbajë sulmuesin Callum Wilson në klub mes spekulimeve të ashpra për të ardhmen e tij.

Tani, Magpies kanë konfirmuar se kanë liruar pesë lojtarë të ekipit të parë, si dhe gjashtë talentë nga akademia e klubit.

Mbrojtësit Paul Dummett dhe Matt Ritchie kryesojnë listën e lojtarëve të liruar, së bashku me Loris Karius, Jeff Hendrick dhe Kelland Wetts që gjithashtu largohen nga klubi në fund të kontratave të tyre.

Përveç kësaj, talentët e akademisë Matty Bondswell, Kyle Crossley, Amadou Diallo, Jordan Hackett, Michael Ndiweni dhe Jude Smith gjithashtu do të largohen nga klubi këtë verë. /Telegrafi/


Shtuar 29.05.2024 15:59