Nesër Inter-Barça, formacionet e mundshme të super sfidës

Ndeshja mes Interit dhe Barcelonës mund të jetë kritike për të parë se kush kalon në fazën eliminatore nga Grupi C i UEFA Champions League (UCL) pasi të dy skuadrat e nisin këtë ditë ndeshje tre pikë prapa liderit Bayern Munich.

Pasi ka rënë tashmë tetë pikë prapa në garën për titull në Serie A pas humbjeve të njëpasnjëshme, Interi nuk mund të përballojë të mbetet prapa në Evropë pasi një tjetër humbje mund t’i shtyjë ata drejt eliminimit në grupin e katërt në pesë turet e fundit.

Rekordi i tyre kundër Barcelonës nuk ngjall besim, megjithëse gjashtë humbjet e Interit në ndeshje direkte janë më të shumtat ndaj një kundërshtari të vetëm në këtë kompeticion. Shqetësuese për tifozët vendas, Interi ka humbur gjithashtu tre ndeshjet e fundit në shtëpi kundër klubeve spanjolle, dhe një tjetër humbje këtu do t’i bënte tre humbje radhazi në shtëpi në UCL për herë të parë që nga viti 2011.

Një fitore e ngushtë 1-0 në fundjavë ishte e mjaftueshme për Barcelonën për të shkuar në krye të La Ligës, por ata kanë ende punë për të bërë në Evropë. Humbja 2-0 ndaj kundërshtarit të Bayern Munichut në ndeshjen e dytë i bëri pesë humbje në nëntë ndeshjet e fundit të grupit të dhe një humbje tjetër ka të ngjarë të krijojë kujtime të sezonit të kaluar kur Barça nuk arriti të dilte nga grupet për herë të parë që nga viti 2000/01./ h.ll/albeu.com

 

Formacionet e mundshme:

Shtuar 3.10.2022 11:54