Nëse Liverpool fiton Champions League, Alcantara do të barazojë rekordin e Seedorf

Liverpool ishte në prag të eliminimit, por u rikuperua në kohë për të bërë një rikthim të madh në pjesën e dytë kundër Villarrealit, duke fituar 3-2 në mbrëmje për të vulosur një vend në finalen e Champions League.

Në finalen e 28 majit në Paris do të marrin pjesë shumë superyje, si Mohamed Salah, Sadio Mane, Luis Diaz dhe Thiago Alcantara.

Spanjolo-braziliani, i cili u kritikua sezonin e kaluar, është bërë gjenerali i mesfushës së Liverpool-it dhe u shpall lojtari i ndeshjes në ndeshjen e parë kundër Villarrealit falë një paraqitjeje gati perfekte. Ai bëri gabim vetëm katër pasime nga 103 që tentoi.

Kualifikimi i Liverpool-it për një tjetër finale të Champions League, e treta në pesë vjet, mund ta lejojë Thiago të shkruajë emrin e tij në librat e historisë së Kupës Evropiane.

Lojtari spanjoll mund të barazohet me Clarence Seedorf si lojtari i vetëm që ka fituar Champions League ndërsa luan për tre skuadra të ndryshme.

Holandezi e bëri këtë gjë me Ajax në 1994/95, Real Madrid në 1997/98 dhe AC Milan në 2002/03 dhe 2006/07.

Samuel Eto’o ishte gjithashtu në tre skuadra të ndryshme fituese të Champions League, Real Madrid në 1999/00, Barcelona në 2005/06 dhe 2008/09 dhe Inter në 2009/10, megjithatë kamerunasi nuk luajti asnjë minutë gjatë udhëtimit të Real Madridit. Ai gjithashtu e mbylli atë sezon si huazim te Real Mallorca.

Në rastin e Thiagos, nuk ka të njëjtin paralajmërim, pasi ai luajti një ndeshje në sezonin 2010/11 të Barcelonës në Champions League dhe më pas ishte çelësi i triumfit të titullit evropian të Bayernit në turneun 2019/20 në Lisbonë.

Tani, Thiago mund të vazhdojë të shkruajë histori me Liverpool-in dhe Seedorf do ta shikojë nga afër./ h.ll/albeu.com