Nënshkrimi për të cilin Ancelotti po i bën presion Real Madridit: Ai e dëshiron me çdo kusht

Trajneri i Real Madridit, Carlo Ancelotti i ka vënë sytë mbrojtësit të ri të Evertonit, Jarrad Branthwaite, sipas raportimeve të fundit.

Në vetëm 21 vjeç, Branthwaite është shfaqur si një nga perspektivat më premtuese të Ligës Premier, duke tërhequr vëmendjen e disa klubeve kryesore, përfshirë Chelsean dhe Manchester United.

Që nga bashkimi me Everton nga Carlisle United në janar 2020, Branthwaite ka treguar progres të qëndrueshëm.

Megjithëse fillimi i tij në Goodison Park ishte i ngadaltë, një huazim në PSV Eindhoven e lejoi atë të shfaqte talentin e tij, duke u bërë një element themelor në mbrojtjen e Evertonit.

Me 31 paraqitje këtë sezon dhe dy gola me emrin e tij, Branthwaite ka dëshmuar vlerën e tij në prapavijë.

Ancelotti, i cili ka punuar me Branthwaite gjatë kohës së tij në Everton, është i prirur të ribashkohet me mbrojtësin e ri në Real Madrid.

Me moshën e shtyrë të disa prej mbrojtësve kryesorë të klubit të bardhë, italiani sheh te mbrojtësin e talentuar një investim të domosdoshëm për të ardhmen për të ruajtur qëndrueshmërinë mbrojtëse të ekipit.

Megjithatë, interesimi i Real Madridit nuk është ekskluziv, pasi edhe Chelsea dhe Manchester United po e ndjekin nga afër lojtarin anglez.

Me largimin e mundshëm të Thiago Silvës nga Blutë dhe pasigurinë rreth mbrojtjes së Manchester United, Branthwaite mund të jetë zgjidhja që u duhet këtyre klubeve për të forcuar linjat e tyre mbrojtëse.

Edhe pse është e paqartë nëse Real Madrid do të bëjë një lëvizje për Branthwaite në javët e ardhshme, Ancelotti po ushtron presion mbi klubin që t’i bashkohet garës për mbrojtësin e ri në afatin kalimtar të verës.

Me ngritjen e tij meteorike në Ligën Premier, Branthwaite është bërë një njeri i kërkuar në tregun e transferimeve dhe fati i tij duket se është në duart e cilitdo klub që është i gatshëm të bëjë një ofertë bindëse. /Telegrafi/


Shtuar 14.03.2024 17:00