Në Spanjë, ata kanë besim se kontrata e Haaland i lejon Real Madridit (dhe Barçës) të blejnë sulmuesin në vitin 2024

Të mërkurën, Erling Haaland shënoi edhe dy gola të tjerë (këtë herë Kopenhagen e pësoi në Champions League), por në Angli dhe Spanjë tani po diskutojnë jo vetëm këtë.

Fernando Sanz, ish-lojtari i Real Madridit dhe ish-presidenti i Malaga-s, si dhe djali i ish-presidentit të Real Madrid, Lorenzo Sanz, tha se sulmuesi i Manchester City në 2024 mund të transferohet në klubin e Madridit. “Kam informacione se kontrata e Haaland përmban opsionin e largimit pas dy vitesh të kontratës, Real Madrid do të jetë në gjendje ta blejë lojtarin me një çmim të reduktuar”, tha Fernando Sanz, shkruan albeu.com.

Korrespondenti i njohur i radios katalanase Oriol Domenech shtoi se një opsion i tillë nuk është i regjistruar vetëm për Real Madridin: lojtari do të mund të shkojë edhe te Barcelona, ​​kjo klauzolë vlen “për disa klube jashtë Anglisë”.

Kontrata e Haaland me City, e lidhur këtë verë, është e vlefshme deri në vitin 2027.

Pep gjithashtu foli: “Nuk ka asnjë klauzolë për kalimin e Haaland në Real Madrid, kjo nuk është e vërtetë. Unë mendoj se ai është jashtëzakonisht i lumtur në Man City.

Megjithatë, sipas The Athletic, ka ende një klauzolë lirimi në kontratën e sulmuesit. Pyetja është në detaje, ato janë ende të panjohura.

Mediat spanjolle shkruanin për lirimin e Haaland që në korrik, menjëherë pas transferimit te Man City.

Marca përmendi dy opsione blerjeje menjëherë: për 200 milionë euro në 2024 dhe për 175 milionë euro në 2025. Meqenëse në Angli është e ndaluar të përshkruhen shuma specifike kompensimi, aktivizimi i tyre lidhet me arritjen e disa objektivave sportive nga Haaland në skuadrën e Cityt.

Ndërkohë, Erling Haaland po shënon në Angli dhe ai është i admiruar në klub, veçanërisht Pep: “Askush nga moshatarët e tij nuk mund të konkurrojë me të. Shifrat flasin vetë. Në dhomën e zhveshjes, në fushë, ne shohim diçka që nuk është në statistika, por që na bën të lumtur”. /G.D albeu.com/


Shtuar 6.10.2022 16:58