Ndeshja me Real Madridin, Xavi paralajmëron skuadrën

Xavi Hernandez e di shumë mirë se ekipi i tij nuk është ende mjaft i pjekur. Një nga ato që e shqetëson dhe e pushton më shumë ditët e fundit janë goditjet e vendosura në mbrojtje, konkretisht si në goditje nga këndi ashtu edhe në ato anësore. Trajneri ka konstatuar disa disbalanca në ndeshjet e fundit që e kanë lënë skuadrën të pambuluar.

Ndaj, një nga parullat që Xavi i ka këmbëngulur skuadrës ditët e fundit është shmangia sa më shumë nga këndet dhe faullet anësore. “Për momentin është thuajse sikur po na gjuanin një penallti”, ka pranuar për AS një anëtar i stafit të Xavi.

Ndaj trajneri po insiston dhe thekson nevojën për të shmangur këtë lloj veprimi aty ku duhet, përveç lojtarëve me potencial të madh ajror, shumë përqendrim në rregullimin zonave.

Real Madridi ka në radhët e tij specialistë autentikë në goditjet e vendosura dhe në lojëra strategjike si Militao, Benzema dhe Casemiro, si dhe lojtarë të tjerë që po bëjnë mirë në kokë si Jovic. Prandaj, Xavi dëshiron të shmangë këtë lloj situate gjatë lojës, pasi ai ka vetëm Pique dhe Araujo si shtylla themelore për të mbrojtur.

Një veprim si ai i Jordi Alba në ndeshjen e fundit, largimi i topit nga këndi në vend të një rivënieje, është një shembull i qartë se çfarë duhet shmangur me çdo kusht. r.t/albeu.com


Shtuar 11.01.2022 14:53