Myrto Uzuni jashtë Kombëtares, por në qendër të merkatos

Pas rënies së Granada CF në Segunda División, shumë skuadra të kategorisë më të lartë të futbollit spanjoll.

Sigurisht që një nga ata emra që nuk do jetë në Nuevo Los Cármenes në sezonin e ardhshëm është edhe Myrto Uzuni.

Sipas informacioneve të Mundo Deportivo, sulmuesi shqiptar po ndiqet nga Rayo Vallecano, por ardhmja e tij mund të jetë edhe tek Sevilla FC, një klub që prej disa muajsh ndjek hapat e tij.

Koha e Myrto Uzunit në Granada CF ka qenë shumë më e dukshme se ajo e partnerit të tij në sulm, Lucas Boyé. Përveçse ishte heroi i madh i ngjitjes në kategorinë e më të mirëve, pasi shënoi 23 gola në kategorinë e argjendtë të futbollit spanjoll, ai shënoi dhe 11 gola këtë sezon, dyfishi i partnerit të tij sulmues.

Me një vlerë tregu prej 10 milionë eurosh, nuk duket se Granada CF do të ulë sadopak çmimin fillestar të yllit të saj të madh.

Myrto Uzuni vlen çdo cent të vlerës së tij në treg dhe largimi i tij nga klubi aktual mund të ndodhë për një shifër të ngjashme.

Ajo që duket e qartë është se, pa asnjë surprizë, sulmuesi shqiptar nuk do të vazhdojnë në skuadrën andaluziane në Segunda.


Shtuar 30.05.2024 20:13