Michael Carrick nuk do të jetë më pjesë e Man Utd

Koha e Michael Carrick si trajner i përkohshëm i Manchester United ka marrë fund dhe, me të, edhe koha e tij në Old Trafford.

Ish-asistent trajneri ka vendosur të largohet nga klubi, pasi ka punuar ngushtë me Ole Gunnar Solskjaer dhe Jose Mourinho në ditët e tij.

“Koha ime në këtë klub të madh do të renditet gjithmonë si vitet më të mira të karrierës sime”, tha Carrick si pjesë e një deklarate të Manchester United të enjten.

“Kur firmosa për herë të parë mbi 15 vjet më parë, kurrë në ëndrrat e mia më të çmendura nuk mund të kisha imagjinuar të fitoja kaq shumë trofe dhe sigurisht nuk do t’i harroj kurrë kujtimet fantastike si lojtar dhe si anëtar i ekipit të trajnerëve.

“Megjithatë, pas shumë mendimeve dhe diskutimeve, kam vendosur që tani është koha e duhur që unë të largohem nga klubi.

“Dua të regjistroj falënderimet e mia për të gjithë lojtarët dhe një përmendje e veçantë shkon për stafin e dhomës së pasme. Puna me orë të gjata me një grup kaq të madh njerëzish ka qenë një kënaqësi e vërtetë dhe kam krijuar disa miqësi të gjata.”

Rekordi i Carrick si trajner i përkohshëm i Manchester United

Pasi Solskjaer u shkarkua, Carrick u ngrit për të marrë përsipër ekipin dhe ishte në krye për tre ndeshje.

Ata ishin gjithashtu tre ndeshje të vështira dhe ai fitoi një fitore 2-0 në Villarreal, një barazim 1-1 në Chelsea dhe një fitore 3-2 ndaj Arsenalit të enjten mbrëma, në atë që rezultoi të ishte nata e tij e fundit e punësuar nga klubi. Në një moment të vështirë, Carrick arriti të drejtonte anijen dhe të siguronte kualifikimin për në 1/16 e Ligës së Kampionëve.

Ralf Rangnick tani do të marrë detyrën të premten si trajner i ri i përkohshëm deri në fund të sezonit. Gjermani do të mbikëqyrë ndeshjen e tij të parë kundër Crystal Palace të dielën./h.ll/albeu.com


Shtuar 3.12.2021 13:40