Messi rrëfehet për MARCA, situata aktuale dhe largimi nga Barcelona

Leo Messi dha një intervistë për gazetën Marca me rastin e tij të tetë Pichichi dhe në të ai analizoi çështje të ndryshme aktuale dhe largimin e tij të fundit nga FC Barcelona verën e kaluar.

Messi , i pyetur për opsionet e skuadrave spanjolle këtë Champions League, theksoi se “Barcelona po kalon një fazë rindërtimi me një ekip në të cilin ka shumë lojtarë të rinj. Sot mendoj se ka ekipe më të mira se Barcelona, ​​por , edhe pse tani te lene kete pershtypje, kjo nuk do te thote qe me vone nuk do te mund te luftojne sepse duhet te kemi parasysh ardhjen e Xavit , iluzionet e rinovuara dhe fuqine per te rikuperuar disa lojtare qe tani nuk e kane. Ata mund te vazhdojne, të rriten dhe të luftojne”.

Me ardhjen e Xavi në pankinë, ai theksoi se “ai mund të kontribuojë shumë. Ai është një trajner që di shumë, e njeh shtëpinë në mënyrë të përsosur dhe ka jetuar në Barcelonë që kur ishte fëmijë. Ai ka rinovuar entuziazmin e tij në Barcelona sepse është një person shumë i respektuar nga tifozët dhe lojtarët. Ai do të jetë një trajner shumë i rëndësishëm për futbollistët më të rinj sepse do t’i mësojë ata. Me të skuadra do të rritet shumë. Nuk kam asnjë dyshim“.

Argjentinasi nuk ka dashur të zbulojë mesazhin që i ka dërguar Xavit: “Unë flas shpesh me Xavi, në mesazh e përgëzova për këtë hap të ri dhe i urova më të mirat. Jam i sigurt se do të bëjë shumë mirë sepse di shumë, është punëtor dhe e njeh mirë shtëpinë”.

I pyetur për trajtimin e Ronald Koeman , Messi rrëfeu se “është gjithmonë e padrejtë me trajnerët. Ishte e padrejtë me Koeman , me Valverde … Kur ka rezultate të këqija, gjëja më e lehtë është të synosh trajnerin, ta ndryshosh atë dhe jo atë. lojtarët. Koeman arriti në një kohë shumë të vështirë në klub në të cilën lojtarët të rëndësishëm majtë, por ai ishte në gjendje për të hequr shumë lojtarë të rinj. Siç e kam thënë, gjëja më e lehtë është gjithmonë për të fajësuar trajnerin. Kështu edhe ata e dinë atë, sepse ajo është profesioni i tyre”.

Për rikthimin e Dani Alves, ai siguroi se “e vërteta është se rikthimi i tij më befasoi, veçanërisht për momentin. Mendoj se mund të jetë një shtesë e mirë, ashtu si në rastin e Xavit mund të jetë i rëndësishëm për të rinjtë. I ndihmon të rriten sepse ai është një person fitues dhe transmeton shumë, do ta bëjë me të rinjtë, si në lojëra, ashtu edhe në stërvitje, sepse do të kontribuojë shumë edhe jashtë fushës me punën e tij të përditshme, me përkushtimin dhe dëshirën që ai gjithmonë ka fitore”.

Unë gjithmonë dua më të mirën për Barcelonën. Jam një tifoz edhe pse nuk luaj tani. Dhe kam shokë dhe miq atje brenda ekipit. Dua që të shkojë mirë. Është e vërtetë që kanë lënë pikë në Ligë, por ka mbetur edhe shumë dhe nuk kam dyshim që Barcelona do të kthehet dhe do të ngjitet”.

Në lidhje me largimin e tij, i pyetur nëse kishte ndonjë arsye tjetër përveç atyre që jep Laporta , Messi tha se “Nuk e di. Por kaq, u largova dhe koha ka kaluar. Ajo që më thanë është se mund të rinovoj dhe nuk mund të qëndroj. Nuk duhet të kërkojmë më fajtorë apo të shohim se çfarë ka ndodhur. Do të marr atë që më thanë dhe kaq.”

Për një rikthim të mundshëm në të ardhmen, pa specifikuar se kur, ai komentoi se “Unë gjithmonë kam thënë që në një moment do të kthehem në Barcelonë sepse është shtëpia ime dhe sepse do të jetoj atje. Dhe padyshim nëse mund të kontribuoj dhe ndihmoj klubin që do të doja të kthehesha”.

Së fundi, nga Spanja e Luis Enrique , ai deklaroi se “mund të shihni dorën e Luis Enrique , mund të shihni se ai është ekipi i tij. Kushdo që luan, të gjithë i kanë idetë shumë të qarta dhe funksionon si ekip“. /albeu.com


Shtuar 23.11.2021 09:14