Messi ka një kontratë të përjetshme me Adidas, por në PSG, ai reklamon Nike, dhe te Barcelona ai madje luajti me këpucët e tyre. Pse kështu?

Sipas marrëveshjes së fundit të Lionel Messit me Adidas, ai fiton 25 milionë paund në vit dhe së shpejti mund të hyjë në klubin sportiv të miliarderëve, por gjërat mund të kishin shkuar shumë ndryshe.

Kontrata e parë e reklamimit të këpucëve të argjentinasit u nënshkrua me Nike në moshën 14-vjeçare, por tashmë në vitin 2006, konkurrentët e markës amerikane Adidas i ofruan argjentinasit 400,000 £ në vit, që ishte më shumë se dyfishi i ofertës së Nike.

Fotot që tregojnë fillimet e Messit në Camp Nou janë bërë virale këtë javë, duke veshur atletet klasike të prodhuesit amerikan.

Në vitin 2017, Messit iu ofrua një kontratë e përjetshme me Adidas, në vitin 2015 prodhuesi sportiv e kishte bërë tashmë atë fytyrën e markës dhe ai u bë futbollisti i parë që lançoi një markë Adidas me emrin e tij.

Megjithatë, këtë vit Messi mori pjesë në prezantimin e fanellës së fundit të Nike për PSG-në, por nuk pranoi të shkelte kontratën e tij me Adidas. Klubi francez është shfaqur në reklamat për dizajnin më të fundit të Nike x Jordan, me yjet e tjerë të klubit Kylian Mbappe dhe Sergio Ramos gjithashtu duke u shfaqur në xhirime, shkruan albeu.com.

Në foto, këmbët e Lionel Messit ishin të fshehura nga një kuti kartoni me emrin e koleksionit të fanellave të Jordan Paris Saint-Germain Spring 22. Kështu, Messi u përfshi në fushatën reklamuese të Nike për klubin e ri dhe ruajti kontratën e tij të përjetshme me Adidas. /albeu.com/