Mercedes e krahason finalen e F1 në Abu Dhabi me golin e dorës së Zotit të Maradonas

Mercedesi është ende i lënduar pas finales së pabesueshme të kampionatit të Formula 1 të këtij sezoni në Abu Dhabi, ku Lewis Hamilton humbi ngushtë nga Max Verstappen i Red Bull në xhiron e fundit.

Hamilton kishte kampionatin në duar, por pas një aksidenti ku përfshiu Nicholas Latifi me pesë xhiro të mbetura, makina e sigurisë u anulua dhe Verstappen arriti të manovronte anglezin dhe t’i mohonte atij titullin e tetë rekord të F1.

Në një intervistë për gazetën gjermane Bild, shefi i Mercedesit, Toto Wolff e ka krahasuar padrejtësinë në Yas Marina me golin e dorës së Zotit të Diego Maradonës kundër Anglisë në Kupën e Botës të Meksikës 1986.

“Ajo që ndodhi është e njësoj me dorën e Zotit të Diego Maradonas ose fituesin në Kupën e Botës 1966 në Wembley,” tha Wolff.

Anglia u eliminua nga Kupa e Botës nga Argjentina pas një goli të diskutueshëm nga Maradona, i cili goditi topin në rrjetë me dorë. Sidoqoftë, Anglia fitoi Kupën e Botës në rrethana edhe më të diskutueshme në vitin 1966 me një gol që në fakt nuk e kaloi vijën fatale.

Mercedes nuk e apeloi rezultatin në Abu Dhabi, pavarësisht se kishte bërë protesta të mëparshme për rezultatin.

Hamilton dhe Wolff protestuan duke mos marrë pjesë në ceremoninë e çmimeve të FIA-s të enjten, gjë që mund të çojë në një dënim që i jepet pilotit anglez./ h.ll/albeu.com


Shtuar 18.12.2021 15:35