Me Modric dhe Kaka, por pa Zidane dhe Ronaldinho, “mesfusha e ëndrrave” sipas Carlo Ancelottit

Ai zgjodhi nga 14 lojtarë të klasit botëror.

Carlo Ancelotti ka punuar me shumë mesfushorë legjendar gjatë karrierës së tij si trajner.

Andrea Pirlo, Ronaldinho, Zinedine Zidane, Clarence Seedorf, Frank Lampard dhe Kaka janë vetëm disa nga lojtarët që ai ka trajnuar.

Por kush, sipas Carlos, u dallua nga të tjerët?

Në dhjetor 2020, ndërsa ishte ende në Everton, Carlo Ancelotti iu kërkua nga Rio Ferdinand të emëronte mesfushën e ëndrrave të tij. Rio i ofroi Carlos një zgjedhje prej 14 mesfushorëve të klasit botëror me të cilët kishte punuar.

Legjenda e Manchester United fillimisht zgjodhi “mesfushën e tij perfekte” nga njerëzit e Ancelottit: Pirlo, Lampard, Seedorf dhe Ronaldinho.

Trajneri italian ra dakord vetëm me dy kandidatë të Rios. Këtu është zgjedhja e tij:

Andrea Pirlo

Pirlo ishte një mesfushor vërtetë elegant. Ancelotti pati kënaqësinë të punojë me të te Milani.

Frank Lampard

Një nga mesfushorët më të mirë shënues të të gjitha kohërave. Lampard pati një sezon pjellor 2009-10 te Chelsea nën drejtimin e Carlo, duke shënuar 27 gola.

Luka Modric

Një kënaqësi për të parë karrierën e Modric. Tani 36-vjeç, Luque është ende në performancën më të lartë dhe ishte i rëndësishëm në fitoren e Madridit në finalen e Ligës së Kampionëve në maj.

Kaka

Ancelotti zgjodhi mes dy duzinave: Kaka dhe Zidane. Në fund, ai u vendos për Kaka për shkak të efektivitetit të tij. Braziliani ishte i pandalshëm në vitet 2000 dhe udhëhoqi Milanin në Ligën e Kampionëve në 2007. /albeu.com/


Shtuar 10.08.2022 19:05