Makina historike e Schumacher me të cilën fitoi 6 kampionate botërore del në ankand, shifra është stratosferike

Ferrari i Michael Schumacher-it, fitues i kampionatit botëror, pritet të shitet për më shumë se 8 milionë paund në ankand.

Legjenda e F1, 53 vjeç, fitoi shtatë tituj midis 1994 dhe 2004, pesë të fundit prej të cilëve erdhën me ekipin ikonik italian të garave.

Dhe tani makina Ferrari e gjermanit të vitit 2003, e cila ndihmoi Schumacher të fitonte pesë gara në rrugën e tij drejt titullit, do të dalë në shitje në një ankand në Gjenevë të premten.

Arritja supreme e inxhinierisë e pa atë duke eklipsuar Juan Manuel Fangio për t’u bërë makina e parë ndonjëherë që fitoi gjashtë kampionate botërore F1.

Tani, dikush do të jetë në gjendje të zotërojë një pjesë të pabesueshme të kujtimeve të garave me makina.

Vincent Luzuy, asistent ekzekutiv i drejtorit të shitjeve të RM Sotheby, të cilët po e nxjerrin në ankand makinën, shpjegoi pse është një mall kaq i çmuar.

Ai tha për Reuters: “Është e veçantë sepse kjo makinë është një nga katër makinat e vetme me më shumë se katër fitore në historinë e Ferrarit dhe veçanërisht me një nga shoferët më të aftë të gjeneratës së tij, Michael Schumacher.”

“Chassis 229″ Ferrari do të shitet rreth 8.4 milionë paund në ankand pasi tifozët e F1 mblidhen për të provuar të kapin makinën./ h.ll/albeu.com

 


Shtuar 9.11.2022 10:11