Lotët e Locatellit pas penalltive, “gënjeshtra” e Jordi Alba te monedha dhe Mancini “kuzhinieri”, rrëfehet Chiellini

Kapiteni i Italisë, Giorgio Chiellini, foli për kanalet zyrtare të ekipit kombëtar në funksion të finales së Euro 2020 kundër Anglisë:

“Ajo që kemi ëndërruar në tre vitet e fundit po afron, atë që trajneri ka ngulitur në kokat tona. Ishte një rritje e vazhdueshme e emocioneve që na bëri të bëjmë këtë Evropian të madh dhe të kemi brenda nesh bindjen se mund të shkojmë deri në fund, shkruan telesport.

Tensioni do të rritet, por ne do ta transformojmë atë në një mënyrë pozitive.

Unë do të kisha preferuar të luaja në Romë, kjo është e sigurt, por shpresojmë të përjetojmë një mbrëmje tjetër fantastike për të gjithë Italinë”.

Para penalltisë së fundit të Jorginho ai përqafoi Locatelli, mund të shihni një kapiten nga këto gjëra?

“Unë e përqafova atë nga penalltia e parë në të fundit, kur ai u kthye pasi dështoi ishte i dëshpëruar.

Ne ishim përqafuar gjatë gjithë kohës duke ndarë gjëra që do të mbeten një jetë brenda nesh. Pastaj ishte përqafimi çlirimtar. Edhe me disa lot”.

A mund të na tregoni se çfarë ndodhi me Jordi Alba kur u hodh monedha për të vendosur pozicionin ku do të goditeshin penalltitë?

“Kishte shumë biseda për këtë por nuk ishte asgjë e veçantë. Arbitri na tha ne duhet të vendosnim dhe e kuqja do të ishte në njërën anë, blu në anën tjetër. Jordi Alba ishte ndoshta i hutuar por unë theksova që ne kishim fituar shortin…

Seriozisht, mendoj se kjo skuadër ka bërë një evropian të jashtëzakonshëm.

Secili lojtar ka vendosur përbërësin e tij në një pjatë të vetme. Nëse jemi këtu, kjo është falë të gjithëve dhe një kuzhinier i madh i cili ka qenë në gjendje të dozojë gjithçka në të mirë”.


Shtuar 8.07.2021 19:38