Lojtarët që e kishin siguruar pasurinë edhe para karrierës

Futbolli prej kohësh është bërë më shumë se një sport. Futbollistët tashmë janë bërë njërz të famshëm, me vetura e pushime luksose, kjo fal pagesave marramendëse që marrin nga futbolli.

Megjithatë, paratë nuk ishin vendimtare për karrierën e të gjithëve. Ka lojtarë që janë “të siguruar” për të gjithë jetën.

Ndër të pasurit para karrierës, një nga shembujt më të mirë është Gianluca Viali, një legjendë e Italisë, Sampdorias, Juventusit dhe Chelseat. Babai i tij është një milioner dhe Gianluca është rritur në kështjellën “Castello di Belgioso” në Kremones.

Një tjetër lojtar i Chelseat hyri në futboll në një pozicion të mirë. Frank Lampard është golashënuesi më i mirë në historinë e klubit dhe prindërit e tij ishin milionerë. Lampard u rrit në një mjedis të pasur që kur xhaxhai i tij ishte trajneri Harry Redknapp.

Gerard Pique ka babanë e një avokati dhe nënën e drejtorit të spitalit. Ai ishte jashtëzakonisht i pasur me famën e futbollit dhe martesën me këngëtaren e njohur Shakira. Ai trashëgoi ndërgjegjësimin e biznesit nga prindërit e tij, kështu që ai aktualisht është një nga ata që ndërtojnë një perandori të madhe biznesi.

 

Ndër top futbollistët duhet përmendur edhe portieri i kombëtares së Francës dhe Tottenhamit, Hugo Loris. Ai u rrit në Nice në familjen e babait të një bankieri të famshëm dhe nënës së një avokati.

Nëse shikojmë më gjerë, atëherë futbollisti më i pasur është sigurisht Faik Bolkijah, nipi i Sulltanit të Bruneit, pasuria e të cilit peshon më shumë se 20 miliardë dollarë. Bolkijah tentoi në Leicester dhe Maritim, por topi padyshim nuk i shkoi nga këmba. Ai njihet edhe si shpenzues, ashtu si kushëriri i tij i pasur që di të shpenzojë 40 milionë dollarë në muaj për gjëra të ndryshme.


Shtuar 20.01.2022 17:34