Liverpool nis sulmin për sulmuesin kolumbian të Portos

Liverpooli është në kërkim të përforcimeve për merkaton e dimrit dhe një nga emrat që tingëllon fort për të përforcuar skuadrën e Klopp është kolumbiani Luis Díaz. Sulmuesi i Porto është sensacioni i madh i klubit portugez dhe performanca e tij e lartë ka tërhequr vëmendjen e disa klubeve të mëdha në Evropë.

Një nga më të interesuarit është skuadra e Anfield, e cila synon ta inkorporojë kolumbianin në merkaton e ardhshme dimërore. Klopp nuk do të jetë në gjendje të llogarisë te Mané gjatë muajit janar për shkak të mosmarrëveshjes për Kupën e Afrikës , ndaj trajneri gjerman synon të kompensojë mungesën e tij me ardhjen e Diaz.

Operacioni nuk duket i lirë për Liverpoolin, pasi Porto i referohet klauzolës së përfundimit. Për momentin, Luis Diaz ka kontratë deri në qershor të vitit 2024 dhe klauzola e tij e largimit është 80 milionë euro. Në Portugali, ata parashikojnë që një transferim i mundshëm i Luis Díaz do të bëhet transferimi më i shtrenjtë në historinë e klubit, duke kaluar James, Jackson Martínez dhe Eder Militao.

Por Liverpool nuk është i vetmi klub anglez që dëshiron Luis Díaz, por edhe Manchester City i Pep Guardiolës e ka atë në axhendë. Sterling ka vendosur që të mos vazhdojë të mbajë fanellën në klubin qytetar. Në rast se do të dilte anësori anglez, do t’i hapej dera sulmuesit të Portos. r.t/albeu.com


Shtuar 16.11.2021 11:29