Lewandowski: Kur në Munich thirrën “Hala Madrid”, mua më vinte për të qeshur

Robert Lewandowski ishte një nga yjet e ndeshjes së Barcelonës për Trofeun Joan Gamper kundër Pumas të dielën, me polakin e përfshirë në katër nga gjashtë golat e skuadrës së Xavi.

Ai është i lumtur me vendimin e tij për të nënshkruar me klubin katalanas, siç shpjegoi në një intervistë të fundit menjëherë pas fitores 6-0 ndaj meksikanëve.

Megjithatë, Lewandowski është pak i trishtuar për mënyrën se si përfunduan gjërat me Bayern Munich.

“E di që lëndoi shumë tifozë”, tha ai për “Sport1”. “Unë mund ta kuptoj këtë dhe tani kërkoj falje për këtë. Në atë kohë ishte e rëndësishme dhe e nevojshme për mua të bëja të qartë se isha gati për një ndryshim.

“Në fund të fundit, ne të gjithë jemi njerëz. Pas 12 vitesh në Gjermani, e kisha të qartë se koha ime kishte mbaruar. Doja ta bëja të qartë këtë dhe sigurisht që nuk ishte e lehtë për Bayernin të pranonte një shitje gjatë kësaj faze.

“Ishte një situatë e vështirë për të gjithë të përfshirë dhe ne duhej të gjenim zgjidhjen më të mirë. Më duhej ky ndryshim, kjo lëvizje në një vend tjetër, në një klub tjetër. Ndihem si një fëmijë që ka një lodër të re.”

Disa tifozë të Bayernit bërtitën pro Real Madridit si ‘Hala Madrid’ ndaj sulmuesit ndërsa ai po largohej nga kampi stërvitor i bavarezit kur u kthye për të marrë gjërat e tij.

“Po, e kam dëgjuar dhe kam qeshur”, tha ai. “Por kishte edhe disa njerëz që bërtisnin emrin tim, ishte shumë bukur.

“Gjatë javëve të fundit kam takuar edhe disa fansa në rrugë të cilët kanë shprehur mirëkuptimin e tyre për situatën time dhe më kanë uruar gjithë të mirat”./ h.ll/albeu.com

Shtuar 8.08.2022 19:39