Lajme të këqija për Mendy, ylli i City-t mbetet pas hekurave të paktën deri në fund të janarit

Mbrojtësi i Manchester City, Benjamin Mendy është paraqitur në gjykatë i akuzuar për katër akuza për përdhunim dhe një akuzë për sulm seksual.

27-vjeçari akuzohet se ka sulmuar tre gra në shtëpinë e tij në ‘Cheshire’ mes tetorit 2020 dhe gushtit 2021.

Louis Saha Matturie, 40 vjeç, nga Salford, gjithashtu u paraqit në Chester Crown Court i akuzuar për katër akuza për përdhunim.

Asnjërit prej burrave nuk iu kërkua të paraqiste një deklaratë dhe të dy u caktuan në paraburgim.

Ata do të dalin në gjykatë më 15 nëntor dhe një datë gjykimi është caktuar për 24 janar.

Avokati i mbrojësit, Eleanor Laws QC, duke mbrojtur Mendy, tha se do të kishte një kërkesë për të hedhur poshtë akuzat në seancën e nëntorit.

Sulmet e dyshuara, ndaj tre grave të ndryshme duke përfshirë një nën 18 vjeç, thuhet se kanë ndodhur në adresën e shtëpisë së tij në Prestbury.

Mendy foli vetëm për të konfirmuar emrin e tij gjatë seancës 45-minutëshe dhe i bëri me sy një burri në galerinë publike teksa u çua përsëri në qeli.

Ai u refuzua me kusht muajin e kaluar dhe aktualisht është në paraburgim në ‘HMP Altcourse’ në Liverpool.

Lojtari francez ka luajtur për kampionët e sezonit të kaluar në Premier Ligë, Manchester City që nga viti 2017, kur u bashkua nga Monaco për 52 milion funte. Ai u pezullua nga klubi pasi u akuzua nga policia, deri në pritje të një hetimi përfundimtar. 


Shtuar 10.09.2021 17:33