La Liga i jep OK nënshkrimit të Xavi-t

FC Barcelona ka marrë të hënën miratimin e Departamentit të Kontrollit Ekonomik Laliga në lidhje me nënshkrimin e Xavi Hernandez si me trajner të ri të ekipit të parë të klubit Barcelonën, pasi ata kanë kontrolluar se pagesa prej pesë milionë eurosh për lirimin e tij nga e tij kontrata me Al Sadd plotëson të gjitha kërkesat e kërkuara nga La Liga .

LaLiga ka dhënë OK për regjistrimin e Xavi sepse i dinë kushtet e kontratës, por Federata Mbretërore e Futbollit Spanjoll (RFEF) ka nevojë për detajet e marrëveshjes për të zyrtarizuar dosjen e trajnerit të ri culé. Në Federatë ata kanë të gjithë dokumentacionin përveç kontratës, e cila duhet të ngarkohet në një portal telematik, por tashmë janë në dijeni të miratimit të La Liga-s, kështu që përpunimi i licencës së tyre është thjesht një formalitet.

Para derbit të së shtunës në Camp Nou kundër Espanyol , Xavi do të regjistrohet në RFEF, FC Barcelona duhet të paguajë 3% të shumës totale të kontratës së nënshkruar nga trajneri i ri dhe klubi i Barçës. r.t/albeu.com


Shtuar 15.11.2021 20:29