Kush është Umar Sadiq? Lojtari i cili u turpërua nga Gerrard dhe shpërthimi i tij i bujshëm

Dy vitet e fundit kanë shkuar mirë për Umar Sadiq, një nga emrat e mëdhenj të merkatos së verës, por futbolli nuk ka qenë gjithmonë i sjellshëm me nigerianin.

Sulmuesi ka kaluar kohë me deri në 10 klube të ndryshme midis 2013 dhe 2020, kur nënshkroi për Almerian.

Fillimet e tij nuk ishin të lehta në Kaduna, një qytet në Nigerinë veriore, ku ai lindi. Megjithatë, në vitin 2013, në moshën 16-vjeçare, ai luajti në një turne të të rinjve në Kroaci dhe ekipi i tij, Kusa Boys, doli kampion.

Mundësia për të luajtur në Evropë iu ofrua nga ekipi i të rinjve të Spezias, derisa Roma e siguroi huazimin e tij me opsion blerjeje për 2.5 milionë euro.

Aty, pasi bindi Rudi Garcia, ai luajti minutat e para në futbollin profesionist në vitin 2015.

Nga huazimi në huazim dhe momenti i tij më i keq me Gerrard

Pavarësisht kësaj, mungesa e minutave në një ekip në të cilin luante Mohamed Salah, e bëri atë të kërkonte mundësi jashtë vendit, të gjitha në huazim nga klubi romak.

Ai kaloi me Bologna, Torinon dhe NAC Breda, përpara se të mbërrinte në Rangers, të trajnuar më pas nga legjenda Steven Gerrard. Ishte padyshim periudha më e keqe e karrierës së tij.

Sadiq u përjashtua nga ish-lojtari i Anglisë dhe madje deklaroi në një intervistë për “The Sunday Post” se Gerrard e “poshtëri” atë, duke e detyruar atë të ndryshojë “me fëmijët”.

“Papritur më thanë se nuk mund të përdorja më dhomën e zhveshjes së ekipit të parë. Më duhej të ndërroja me fëmijët dhe disa ditë më vonë madje më ndaluan të parkoja makinën time brenda qendrës sportive,” tha Sadiq në atë intervistë. .

Sulmuesi më vonë pranoi për “Omasport Nigeria” se “kur isha duke luajtur për Rangers, shkoja në shtëpi duke qarë sepse gjërat nuk po shkonin mirë dhe mund të shihja se ëndrra ime po më ikte”.

Viti i tij i mrekullueshëm te Partizani çoi në një kalim te Almeria

Pas një kohe te Perugia, Partizani i Beogradit e mori atë në formë huazimi në merkaton e verës 2019 dhe vetëm pak muaj më vonë, në janar, ai u ble për 2.5 milionë euro.

Atje, pas një viti të mrekullueshëm me 17 gola dhe 17 asistime në 39 paraqitje, ai ra në sy të trajnerit të atëhershëm të Almerias, Jose Gomes, i cili i kërkoi klubit ta nënshkruante.

Në dy sezone ai ka shënuar respektivisht 20 dhe 18 gola, duke u dalluar si një nga sulmuesit më të mirë në Segunda Division.

Tani në moshën 25-vjeçare, ai është në rrugën e tij për të thyer rekordin e shitjes më të madhe nga Almeria për gati 30 milionë euro./ h.ll/albeu.com