Kristjan Asllani zgjedh numrin e fanellës me ekipin e Interit

Jo vetëm Lukaku. Dje ishte edhe dita e Kristjan Asllanit, mesfushorit më potencial të madh, zbarkimi i të cilit në botën e interit u errësua fiziologjikisht nga rikthimi i sulmuesit belg.

I emocionuar dukshëm, djaloshi i talentuar shqiptar ka gjithçka që i duhet për t’u bërë një alternativë e besueshme ndaj Brozovic. Asllani është një shfaqje moderne, garues dhe me cilësi. Dhe ndër karakteristikat kryesore të tij është aftësia për të shkuar menjëherë vertikalisht për të kërkuar të majtën.

Pikërisht ajo që i duhet Lukakut për të lartësuar veten në fushë të hapur, kur mund të çlirojë fuqinë e tij progresive duke sulmuar thellësinë pas mbrojtjes.

Ai u mirëprit nga Curva Nord, ultrasit e Interit, duke duartrokitur dhe kënduar për Asllanin.

Kristjan Asllani ka vendosur të mbajë mbi shpinë numrin 13-të, i cili më parë mbahej nga Andrea Ranocchia. Zyrtare nuk është bërë ende, por mund të jetë sot dita.

“Mbërritja tek Interi është kurorëzimi i një ëndrre për dikë që ka bërë tifozllëk gjithmonë për ngjyrat zikaltër, dhe që një vit më parë festonte në shtëpi fitimin e titullit kampion nga Lukaku me shokë, para se të fitonte titullin me të rinjtë e Empolit”, shkruan GDS për talentin shqiptar. E përditshmja italiane vazhdon edhe më tej:

“Asllani është një lojtar modern, i cili vrapon pafund dhe ka kualitet. Ndër karakteristikat e tij kryesore janë aftësia për të vertikalizuar dhe për të gjetur direkt sulmuesin. Kjo është pikërisht ajo për të cilën ka nevojë Lukaku për të shkëlqyer, për t’u rinisur në fushë të hapur dhe për të sulmuar thellësinë me potencën e tij fizike.”/ h.ll/albeu.com

Shtuar 30.06.2022 11:28