Konfirmohet klauzola e Haaland, ja cilat ekipe janë gati të paguajnë

Erling Haaland është një nga objektivat më të mirë të transferimit për klubet më të mira evropiane, pasi ka shënuar 76 gola në 75 paraqitje për Borussia Dortmund që kur iu bashkua klubit në janar të vitit 2020. Kontrata e tij shkon deri në vitin 2024, por ekziston një klauzolë lirimi që do të lejonte ai do të largohet në verën e vitit 2022 për një tarifë prej 75 milionë eurosh.

Duke pasur parasysh talentin e dukshëm të 21-vjeçarit dhe duke pasur parasysh inflacionin e tregut të transferimeve që ekziston, kjo e bën Haaland një pazar modern.

Prej disa kohësh kishte spekulime për këtë klauzolë dhe MARCA gjithashtu ka zbuluar se kjo klauzolë e bën lojtarin shumë tërheqës për klubet më të mëdha të kontinentit. Tani botimi gjerman Bild ka konfirmuar se klauzola prej 75 milionë euro ekziston.

“Kontrata e tij në Dortmund është deri në vitin 2024, por ai mund të largohet nga Borussia në verë për një çmim fiks prej 75 milionë eurosh”, shpjegoi një linjë nga Bild.

Kjo deklaratë erdhi si pjesë e një interviste me CEO të Bayern Munichut, Oliver Khan, i cili zbuloi se klubi bavarez do të jetë në gjendje të bëjë një nënshkrim të madh në të ardhmen e afërt.

Tre klubet të emëruara nga Raiola janë Manchester City, Barcelona dhe Real Madrid. Dy klubet spanjolle janë lidhur ndjeshëm me lojtarin në javët e fundit.

Bild ka shpjeguar gjithashtu se Manchester City dhe Manchester United i bashkohen Real Madridit në gatishmërinë dhe aftësinë e tyre për të paguar klauzolën, ndërsa Barcelona do të dëshironte Haaland, por kishte vështirësi për ta përballuar atë./ h.ll/albeu.com