Kompjuteri parashikon fituesin e Kampionatit Europian (FOTO LAJM)

Nëse vite më parë bëheshin parashikimet me “oktapod” se kush nga kombëtaret fiton Botërorin, Europianin apo ndonjë kupë tjetër të rëndësishme, këtë radhë është teknologjia që parashikon fituesin e Euro 2020.

Sipas “ The Analyst” fituesi i këtij Europiani është Franca. Është një kompjuter i cili ka dhënë këtë parashikim, ku tregohet se “Gjelat” janë fitues me 20.5%.

Pas tyre renditen Belgjika me 15.7%, Spanja me 11.3%.

Interesante në fakt është se skuadra si Anglia apo dhe Gjermania renditen poshtë tre vendeve të para ekzaktësisht Gjermania në vend të 4-t me 9.8% dhe Anglia në vendin e 9 me 5.2%.

Nëse Didier Deshamp i Francës ngre trofeun, ai do të bëhej i pari që ka fituar Kupën e Botës dhe Kampionatin Evropian si lojtar dhe trajner. Ai është gjithashtu trajneri i vetëm në Euro 2020 që ka fituar turneun si lojtar.

Shtuar 6.06.2021 06:06