Klauzola e Contes dhe buxheti i transferimeve te Napoli

Antonio Conte thuhet se ka kërkuar një klauzolë që i lejon atij të largohet nga Napoli në fund të çdo sezoni, ndërsa Aurelio De Laurentiis do të vërë në dispozicion 230 milionë euro për afatin kalimtar të verës.

Napoli është në bisedime të avancuara me italianin Antonio Conten për t’u bërë trajneri i ri i tyre.

De Laurentiis ka thënë në fillim të kësaj jave se dhjetë ditët e ardhshme do të jenë vendimtare, por raporte të shumta thonë se Conte tashmë ka një marrëveshje në parim prej tetë milionë euro në vit deri në vitin 2027.

Sipas gazetës Il Mattino, Napoli do të investojë 60 milionë euro bruto në tre vjet në teknikun italian.

Conte thuhet se ka kërkuar një klauzolë që do t’i lejojë atij të largohet nga klubi në fund të çdo sezoni, por De Laurentiis do të preferonte ta mbante klauzolën në favor të tij dhe të kishte fuqinë për ta aktivizuar atë çdo verë.

Sipas raportit, Contes i është premtuar një buxhet transferimi prej 230 milionë euro, i cili ndoshta përfshin planin prej 130 milionë të Napolit për të marrë nga shitja e Victor Osimhen.

Stafi i Contes do të përfshijë Christian Stellini, vëllain e trajnerit Gianluca dhe ish-sulmuesin italian Elvis Abbruscato, i cili luajti nën drejtimin e Contes në Arezzo.

Conte, një ish-trajner i Juventusit dhe Interit, mund të ndihmojë gjithashtu De Laurentiisin të zhvillojë ambientet stërvitore të klubit, të cilat janë larg standardeve më të larta të cilësisë në Evropë. /Telegrafi/


Shtuar 29.05.2024 15:57