Këta janë 10 sportistët më të pasur në botë në 2024

Lista vjetore e 10 sportistëve më të paguar në botë është publikuar nga Forbes.

Për herë të parë në histori, ata që paraqiten në renditjen e këtij viti fituan më shumë se 100 milionë dollarë secili, një shifër që përkthehet në një rekord 1.38 miliardë dollarë së bashku.

Pra, kush e bëri listën? Për herë të katërt në karrierën e tij, Cristiano Ronaldo është sportisti më i paguar në botë, pasi ka fituar rreth 260 milionë dollarë – një nivel më i lartë i të gjitha kohërave për një futbollist.

Sulmuesi 39-vjeçar, i cili thuhet se fiton një pagë vjetore prej rreth 200 milionë dollarë në skuadrën e Ligës Pro Saudite, Al Nassr, ka grumbulluar gjithashtu 60 milionë dollarë nga aktivitetet jashtë fushës.

Pas Ronaldos në renditje është lojtari i golfit Jon Rahm, i cili fitoi rreth 218 milionë dollarë.

Spanjolli 29-vjeçar nënshkroi një kontratë fitimprurëse me vlerë 350 milionë dollarë të raportuar me LIV Golf në dhjetor dhe ka fituar 6.6 milionë dollarë nga shtatë turne në 2024.

Ndërkohë, Lionel Messi përbën tre të parët me 135 milionë dollarë, me fitime në fushë që arrijnë në 65 milionë dollarë dhe jashtë fushës 70 milionë dollarë.

Tetë herë fituesi i Topit të Artë, i cili ka një pagë bazë prej 12 milionë dollarësh në Inter Miami – edhe pse ai ka gjithashtu të drejtën për 8.4 milionë dollarë shtesë përmes tarifave të nënshkrimit dhe bonuseve – ka shtuar Loëe në një grup sponsorësh që përfshin Adidas, Apple dhe Konami.

Për sa i përket pjesës tjetër, ylli i LA Lakers, LeBron James renditet i katërti me fitime prej 128.2 milionë dollarë, ndërsa Giannis Antetokounmpo 111 milionë dollarë, Kylian Mbappe 110 milionë dollarë, Neymar 108 milionë dollarë, Karim Benzema 106 milionë dollarë, Stephen Curry 102 milionë dollarë dhe Lamar Jackson 100.5 milionë dollarë përbëjnë listën.

Përveç atyre në top 10, Canelo Alvarez 85 milionë dollarë, Anthony Joshua 83 milionë dollarë dhe Tyson Fury 50 milionë dollarë janë tre boksierët e vetëm që përfshihen në listën e 50 sportistëve më të paguar të Forbes për vitin 2024, sipas Michael Benson.


Shtuar 16.05.2024 18:06