Kërkesa e çuditshme e Tuchel për lojtarët e Bayernit para derbit në Bernabeu

Të luash kundër Real Madridit në një gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve është ajo që shumë nga lojtarët e Bayern Munich do të ishin rritur duke ëndërruar dhe trajneri Thomas Tuchel dëshiron që skuadra e tij të rizbulojë “fëmijën e tyre të brendshëm” në Bernabeu të mërkurën (8 maj).

Pas barazimit 2-2 të javës së kaluar në Gjermani, Bayern do të duhet të mposhtë Realin në stadiumin e tyre nëse duan të arrijë në finale në Wembley.

Tuchel kaloi disa minuta duke folur me lojtarët e tij në një stadium të zbrazët të Santiago Bernabeu të martën dhe tha se ai u tha atyre se duhej të gjenin motivim shtesë brenda vetes.

“Është e rëndësishme të lidheni me fëmijën tuaj të brendshëm. Kur ishim të vegjël ne i luanim këto lojëra në kopsht. Kështu që tani jemi këtu dhe ky është shansi ynë për ta bërë të vërtetë”, deklaroi ai në një konferencë për shtyp në Madrid.

“Unë mendoj se të dyja skuadrat duhet të shfaqin mbrojtjen dhe vuajtjen kur kundërshtarët e tyre kanë topin. Është jashtëzakonisht e vështirë t’i vjedhësh topin Real Madridit. Të dyja skuadrat janë shumë, shumë të forta në tranzicion. Bëhet shumë komplekse. Duhet fat. Dhe saktësia, atëherë gjithçka është e mundur në këtë fazë”.

Bayern u zhvlerësua nga një Real klinik në ndeshjen e parë, me skuadrën gjermane që dominoi për periudha të gjata pa i vënë në presion kundërshtarët e tyre. /Telegrafi/


Shtuar 8.05.2024 17:28