Kane apo Henry? Viera zgjedh më të mirin

Trajneri i Crystal Palace, Patrick Vieira ka hedhur poshtë rivalitetin e tij me Tottenhamin, por pranoi se ish-sulmuesi i Arsenalit, Thierry Henry është në një nivel tjetër me Harry Kane.

Bosi i ‘Eagles’ kaloi nëntë sezone me “Gunners” dhe fitoi tre tituj të Premier League, duke përfshirë një si kapiten i cili u arrit në shtëpinë e vjetër të Spurs në 2004.

Vieira do të përballet me Tottenhamin për herë të parë si menaxher të shtunën dhe pavarësisht pyetjeve të përsëritura gjatë konferencës së tij për shtyp para lojës, ai ishte i ‘etur’ të këmbëngulte se ai nuk mban asnjë ndjenjë të keqe ndaj rivalëve më të mëdhenj të Arsenalit.

Një sfidë për ekipin e 45-vjeçarit do të jetë ndalja e kapitenit të Anglisë, Kane, i cili ka shënuar 166 gola në Premier Ligë dhe është nëntë gola larg nga rekordi i Henrys.

“Kane mund të përfundojë brenda kutisë, jashtë kutisë, ai mund të krijojë raste. Ai është një numër nëntë modern dhe mund të ndryshojë pozicion, “tha Vieira kur u pyet për sulmuesin e Spurs në krahasim me shokun e tij të vjetër të skuadrës.

“Por Thierry Henry, më vjen keq që ai është në një nivel tjetër. Unë e dua Kane, ai është një lojtar fantastik, por Thierry është ende Thierry. ”

Vieira është ende duke pritur për një fitore të parë në krye të ‘Eagles’.

I pyetur nëse do të thotë më shumë të pretendosh një fitore të parë si menaxher i Crystal Palaces kundër Tottenham, ish-mesfushori nuk donte të vazhdonte me këtë debat.

Ai shtoi: “Jo, jo. Unë nuk jam më lojtar, kështu që ky lloj rivaliteti mes Arsenalit dhe Tottenhamit është në të kaluarën.

“Fakti që kam luajtur për Arsenalin kundër Tottenhamit, nuk është i rëndësishëm për mua dhe nuk do të jetë i rëndësishëm nesër.

“Kjo është një lojë e rëndësishme. Ne luajmë në shtëpi dhe duam të bëjmë mirë, duam të fitojmë dhe të marrim tre pikët”, përfundoi ish-lojtari i Arsenalit.


Shtuar 10.09.2021 21:47

Tags: , ,