Italia i beson historisë: Shqipërinë e kemi mundur gjithmonë!

Me afrimin e së shtunës Italia ka nisur që të përgatitet edhe në medie për duelin me Shqipërinë duke vënë në dukje historikun e takimeve mes dy përfaqësueseve.

Mediet italiane nxjerrin në pah faktin se Shqipëria është një njohje e vjetër pasi dy skuadrat janë përballur plot katër herë me njëra-tjetrën.

Për herë të parë Shqipëria u ndesh me Italinë në nëntor të 2014, në një miqësore të mbajtur në Xhenoa. Në “Marassi” ishin plot 15.000 mijë tifozë shqiptarë.

Më pas të dy ekipet luajtën në 2017-ën pasi bënin pjesë në të njëjtin grup eliminator të Botërorit 2018. Fqinjët fituan ndeshjen në Palermo dhe Shkodër.

Në nëntor të 2022 “të kaltrit” fituan edhe një tjetër ndeshje përballë Shqipërisë.

Në total Italia i ka shënuar Shqipërisë 7 gola në këto katër ndeshje ndërsa kuqezinjtë një.


Shtuar 11.06.2024 18:41