Ish-sensacioni i Premier Ligës, i cili refuzoi kontratën 10-vjeçare të Barcelonës, tani është pa klub

Një ish-sensacioni i Ligës Premier, i cili dikur refuzoi ofertën për një kontratë 10-vjeçare me Barcelonën, tani është pa klub pasi u lirua.

Ish- ylli i të rinjve të Anglisë, John Bostock, 32 vjeç, tani është në kërkim të klubit të 16-të të karrierës së tij, pasi u lirua nga skuadra e Ligës së Dytë, Notts County.

Të hënën, County lëshoi ​​një listë të plotë të lojtarëve që u liruan nga klubi këtë verë, ku përfshihej Bostock.

“Jim O’Brien, Richard Brindley, John Bostock, Aden Baldwin dhe Tobi Adebayo do të largohen të gjithë nga Meadow Lane pas skadimit të kontratave të tyre, ndërsa Connell Rawlinson është vënë në dispozicion për transferim”, thuhet në një deklaratë të klubit.

Bostock së pari ra në sy si i ri në klubin e fëmijërisë Crystal Palace, duke luajtur mbi grupmoshën e tij në ekipet e të rinjve për Eagles. Ishte gjatë kësaj kohe ai tërhoqi vëmendjen e gjigantëve të La Ligës, Barcelonës, të cilët i ofruan atij një marrëveshje të pabesueshme dhjetëvjeçare për t’u transferuar në Spanjë.

“Kur isha 14 vjeç, Barcelona më ofroi një kontratë 10-vjeçare”, tha Bostock më parë për BBC. “Ronaldinho ishte lojtari im i preferuar në atë kohë, kështu që ata më dërguan një poster të nënshkruar nga ai. Unë e kam ende atë në shtëpinë time në Londër, ku shkruhej: ‘Për John nga Ronaldinho’”.

Ai përfundimisht u largua nga Palace për në Tottenham në një lëvizje që i pa dy klubet të shkojnë në një gjykatë në 2008. Megjithatë, ai kurrë nuk arriti të luante në Ligën Premier dhe përfundoi duke u huazuar te Brentford, Hull, Sheffield Wednesday, Swindon dhe Toronto përpara se të largohej nga klubi me një marrëveshje të përhershme në 2013.

Aventurat në Royal Antwerp, Leuven, Lens dhe Bursaspor pasuan përpara se ai të bashkohej me Toulouse, i cili më pas e huazoi atë në Nottingham Forest në sezonin 2019/20.

Ai u kthye në Angli për të nënshkruar me Doncaster Rovers në 2021, por u largua pas vetëm një sezoni pas rënies së klubit nga Liga Një atë verë. Bostock më vonë iu bashkua Notts County në 2022 dhe vazhdoi t’i ndihmonte ata të siguronin promovimin në Ligën e Dytë sezonin e kaluar.

Por mesfushori ka arritur vetëm katër gola në 66 paraqitje për klubin, të cilët tani kanë vendosur të ndërpresin bashkëpunimin me të pas një përfundimi në vendin e 14-të. /Telegrafi/


Shtuar 30.04.2024 18:35