Intervista e parë e Agueros si lojtari i Barcelonës: Besoj se do të luaj përkrah Messit (VIDEO)

Sulmuesi argjentinas Sergio Aguero është përforcimi i parë i Barcelonës për sezonin 2021/22. Ai te ekipi nga La Liga u transferua si lojtar i lirë pasi i skadoi kontrata me skuadrën e Manchester Cityt. Me Barcelonën, Aguero ka firmosur kontratë deri në verën e vitit 2023 dhe ka një klauzolë lirimi në vlerë prej 100 milionë eurosh.

Aguero të hënën në orën 18:15 ka firmosur kontratën zyrtarisht me Barcelonën, ndërsa prej orës 19:05 ka mbajtur konferencën e parë për shtyp përkrah kryetarit Joan Laporta dhe drejtorit Rafael Yuste. Para konferencës, Aguero i ka kaluar rreth gjysmë ore duke e vizituar stadiumin “Camp Nou”.

“Mirësevjen Sergio te Barcelona. Është krenari që të kemi si lojtar te Barcelona. Ti gjithmonë ke qenë në klubin tonë lojtar i adhuruar dhe të mirëpresim me duar të hapura. Jemi të lumtur që një lojtar me aftësitë e tua ka shprehur dëshirë që të jetë pjesë e Barcelonës dhe këtë e vlerësojmë të gjithë. Je përforcimi i parë, i cili tashmë paralajmëron një rikthim të fuqishëm të ekipit sezonin tjetër”, ishin fjalët e para të presidentit të Barçës, Laporta.

Ndërkohë, Aguero ka thënë se si fëmijë ka ëndërruar të luajë për Barcelonën dhe është i lumtur që ëndrra e tij është realizuar. Ai ka premtuar se do të jap më të mirën nga vetja dhe ka pranuar se shpreson që Lionel Messi të mbetet pjesë e klubit. Messi ka kontratë me Barcelonën deri në fund të muajit qershor dhe ende nuk ka marrë një vendim për të ardhmen e tij.

“Unë si fëmijë kam dashur të jem pjesë e këtij ekipi. Madje, edhe Guardiola më tha se po shkoj në ekipin më të mirë në botë”, tha Aguero, i cili pranoi se ende nuk ka folur me trajnerin e Barcelonës, Ronald Koemanin.

“Padyshim, se është krenari për mua që do të luajmë së bashku me Messin, por në fund ai vendos nëse do të mbetet në klub. Nëse Messin vazhdon të jetë pjesë e Barcelonës, gjë që unë mendoj se do ta bëjë, ne do të përpiqemi të japim më të mirën, ashtu siç kemi bërë te Argjentina”, ka thënë ai.

Sulmuesi 32-vjeçar u largua nga City pas dhjetë vjetësh ku edhe arriti të bëhet golashënuesi më i mirë në histori të klubit me 260 gola të shënuar karshi 12 trofeve të fituar. Para se t’i bashkohet Cityt në vitin 2011, Aguero për pesë vjet ka qenë pjesë e skuadrës së Atletico Madridit (2006-2011).

“Me përjashtim të këtij edicioni, edicionet tjerë te City ishin shumë të mira. Këtë vit, për shkak të një problemi në gju nuk kam arritur të kem shumë paraqitje. Mirëpo, unë u shërova dhe tani jam mirë. Kështu që, te Barcelona kam ardhur të dëshmoj se mund ta bëjë atë që e bëra te City”, është shprehur Aguero. “Kështu që, kur më erdhi mundësia t’i bashkohem Barcelonës nuk hezitova aspak, pasi asnjë futbollist nuk do të hezitonte t’i bashkohej klubit më të mirë në botë”.

Aguero gjithashtu ka zbuluar se ka marrë një mesazh urimi nga Messi, i cili e ka përgëzuar që ka zgjedhur Barcelonën për të vazhduar karrierën. “Unë flasë çdo ditë me Leon dhe ai me ka uruar për transferimin tim. Shpresoj të kem një fazë përgatitore të mirë dhe pastaj vendimin nëse do të luajë apo jo, do ta marrë trajneri. Të luajë rregullisht do të jetë mirë, por kjo nuk varet nga unë”, shtoi Aguero. “Nuk kam pasur nevojë të kem motiv t’i bashkohem Barcelonës, ekip në të cilin luan lojtari më i mirë në botë. Ka mjaftuar kjo. E di që Barcelona në çdo sezon lufton për trofe dhe shpresoj që të kem sa më shumë suksese, pasi për këtë edhe kam ardhur. Mbi të gjitha, shpresoj që në fund të sezonit të ardhshëm, klubi të jetë i kënaqur me mua”.

Pas konferencës, Aguero menjëherë është nisur për në vendlindje për t’iu bashkuar Përfaqësueses së Argjentinës për ndeshjet eliminatore për Kampionatin Botëror “Katari 2022” dhe për turneun “Copa America” që mbahet në Brazil dhe nis më 13 qershor.


Shtuar 31.05.2021 21:13