Ibrahimoviç: Mbappe të kujton Ronaldon

Kur bëhet fjalë për sulmuesit e klasit botëror, Zlatan Ibrahimoviç me siguri e di se çfarë duhet, dhe suedezi zgjedh Kylian Mbappe mbi të gjitha.

“Më pëlqejnë lojtarët elegantë, sa më të kompletuar. Por kur je futbollist, mund të shohësh mënyrën se si mendojnë, si lëvizin, si e bëjnë atë,” tha Ibrahimovic për CBS Sports.

Më pëlqejnë ata lojtarë që parashikojnë gjërat përpara se të ndodhin”.

Mbappe apo Ronaldo?

40-vjeçari shkoi aq larg sa e krahasoi Mbappe me një tjetër ish-sulmues të Interit, Ronaldo Nazario.

“Unë mendoj se Mbappe është një kujtues i Ronaldos Fenomenos. Ai është shumë elegant në lojën e tij,” shpjegoi Ibrahimoviç.

Krahasuar me Haaland

Shumë të tjerë thonë se e ardhmja do të përcaktohet nga Mbappe dhe një tjetër sulmues i ri, Erling Haaland.

“Dua të them, ju keni të gjithë lojtarët e tjerë të mëdhenj, por kur flasim për lojtarë të rinj, flasim për Haaland,” pranoi Zlatan.

“Haaland është i mirë sepse unë mendoj se ai është i fiksuar pas qëllimeve dhe ai nuk po bën më shumë sesa duhet të bëjë, kështu që ju jeni duke u fokusuar vetëm te qëllimet.

“Kjo është gjithashtu ajo që mund të shihni te një lojtar, sepse keni disa lojtarë që mendojnë se mund të bëjnë më shumë se çfarë mund të bëjnë. Kjo nuk është inteligjencë.

“Në Haaland, unë e shoh këtë inteligjencë, ai thjesht dëshiron të shënojë gola dhe ai e di se mund të shënojë gola dhe ai vetëm po përpiqet ta bëjë këtë”.

Haaland ka shënuar 19 gola në 15 ndeshje të klubeve këtë sezon, ndërsa Mbappe ka 13 gola nga 23 paraqitje, dhe veterani Ibrahimovic ka shënuar shtatë në 14. /h.ll/albeu.com


Shtuar 18.12.2021 09:10