Heroi i ri i mbrojtjes së Kroacisë është një ish-kamerier i cili u bë profesionist përmes një konkursi

Josip Juranoviç është një mbrojtës i domosdoshëm i kroatëve në Kupën e Botës 2022. Ai luajti të gjitha 510 minutat deri në gjysmëfinale dhe ishte veçanërisht mbresëlënës në ndeshjen me brazilianët. Juranoviç mbuloi Vinicius duke ndihmuar Kroacinë të shkojë në gjysmëfinale.

Juranoviç simbolizon Kroacinë. Një mbrojtës  i keq për një kundërshtar, me hapa të vegjël, por që arriti në gjysmëfinale të Kupës së Botës. Yuranovich është 27 vjeç, por ai ka vetëm tre vjet në ekipin kombëtar, ndryshe nga shumica e shokëve të tij, ai nuk luajti në ligat kryesore dhe deri në moshën 18-vjeçare nuk ishte i njohur as brenda Kroacisë.

Udhëtimi i ngadaltë i Juranoviçit nga pa emër në shtyllën kryesore të Celtic, përmes një projekti komercial që e njohu atë si amatorin më të mirë

Rritja e karrierës së Yuranovich ndodhi në fillim të 2014. Pastaj mori pjesë në konkursin e Nike, i cili e njohu Yuranovich si futbollistin më të mirë amator në Kroaci (në atë kohë ai luante për klubin e ligës së dytë Dubrava). Juranoviç u fotografua me Mario Mandzukic, mori një çmim dhe një udhëtim në Londër.

Por akoma Yuranovich nuk ishte mjaft amator. Që nga fëmijëria, ai shkoi në akademi, e cila ishte pesë minuta larg shtëpisë, ku studionte me dy vëllezër. Yuranovich pranon se futbolli është dashuria e tij e parë, por ai gjithashtu duhej të punonte jashtë sportit. Për shembull, për disa kohë ai zëvendësoi një mik kamerier.

Pas konkursit të Nike, Yuranovich u vu re nga Hajduk. Por askush nuk ishte i sigurt se ai do të kishte sukses në një klub të madh. Në fund të fundit, Yuranovich studioi në akademinë e një ekipi të dobët dhe u transferua në Hajduk më shumë për shkak të historisë mediatike me Nike.

Në Hajduk, Yuranovich përparoi  por nuk pati një ngritje të madhe. Pas pesë sezonesh në Kroaci, Juranoviç luajti për Legian për një vit përpara se të transferohej te Celtic. Dhe në një intervistë ai vazhdimisht thotë se një ekip i këtij niveli është një shans që nuk e kishte ëndërruar kurrë.

Yuranovich hyri në ekipin kombëtar pasi një tjetër mbrojtës u lëndua dhe edhe tani  ai nuk mendon se vlen shumë

Në vitin 2019, Zlatko Dalic thërret Yuranovich në ekipin kombëtar për herë të parë. Sepse Tin Edvay është jashtë dhe nevojitet një zëvendësim i përkohshëm në krahun e djathtë të mbrojtjes. Kështu që Yuranovich pati një shans. Tani për Dalic ky është shembulli kryesor: si të durosh, punosh dhe presësh. Ky është thelbi i kroatëve.

“Nëse do të zgjidhja lojtarin e ndeshjes, do ta emëroja Juranoviçin. Ai “vrau” Vinicius, e shtypi në mbrojtje dhe sulm.

Kush është punëtor, kush është i ndershëm, kush beson dhe punon, një shans i tillë nuk mund të jetë i rastësishëm. Ajo që Juranoviç ka bërë, nga kërcimi amator në nivelin e sotëm është një shembull i faktit se gjithçka është e mundur. Ai punoi vetë, luftoi dhe u bë një nga lojtarët më të mirë kundër Brazilit. Ky është një pasqyrim i saktë i ekipit tonë”, tha Dalic.

Mediat shkruajnë se Barcelona, ​​Chelsea dhe Atletico duan Yuranovich. Por ai është modest dhe mohon të largohet nga Celtic: “Unë nuk jam një lojtar që vlej 20-30 milionë. Dhe madje i kërkova agjentit të mos më dërgonte asgjë tani [për ofertat nga klubet]. Nuk më intereson fare tani”.

Në intervistën e parë, Juranoviç pranon se e pëlqen lojën e Modric dhe Messit. /G.D albeu.com/