Golashënuesit më të mirë në ligat përkatëse evropianë, kryeson Lewandowski

 

Evropa ka disa sulmues shumë të mirë të cilët konkurrojnë me njëri tjetrin në distancë me anë të sasisë së golave.

Në krye të tabelës vihet re Robert Lewandwski i cili ndiqet nga Patrick Schick dhe Benzema.

Lista e golashënuesve më të mirë evropianë:

1) Robert Lewandowski (33 vjeç / Bayern Munich / Poloni) – 20 gola në 18 ndeshje (1,541 minuta)

2) Patrik Schick (25 / Bayer Leverkusen / Republika Çeke) – 17 gola në 15 ndeshje (1,189 minuta)

3) Karim Benzema (31/ Real Madrid / Francë) – 17 gola në 15 ndeshje (1,456 minuta)

4) Dushan Vlahovic (21 / Fiorentina / Serbi) – 16 gola në 20 ndeshje (1771 minuta)

5) Mohamed Salah (29 / Liverpool / Egjipt) – 16 gola në 20 ndeshje (1784 minuta)

6) Deniz Undav (25 / Union Saint-Gilloise / Gjermani) – 16 gola në 21 ndeshje (1,834 minuta)

7) Ciro Immobile (31 / Lazio / Itali) – 15 gola në 17 ndeshje (1456 minuta)

8) Michael Frey (27 / Royal Antwerp / Zvicër) – 15 gola në 20 ndeshje (1,538 minuta)

9) Karim Adeyemi (19 / RB Salzburg / Gjermani) – 14 gola në 17 ndeshje (1,197 minuta)

10) Artem Dovbyk (24 / Dnipro-1 / Ukrainë) – 14 gola në 17 ndeshje (1,509 minuta)/ h.ll/albeu.com