Lojtari me më shumë ndeshje në Premier League paditet nga FA

Ish-lojtari i Anglisë dhe Premier League, Gareth Barry është paditur nga Federata e Futbollit të vendit (FA) për dyshime se ka shkelur rregullat e saj në lidhje me “pronësinë ose financimin” e Swindon Town të ​​Ligës së Dytë.

FA thotë se Barry, lojtari me më shumë paraqitje në historinë e Premier League me 653 në dy dekada, dyshohet se ka shkelur rregullat e tij për të punuar me ndërmjetësit.

Procedurat u nisën në prill kundër pronarit dhe presidentit të Swindon, Lee Power, First Touch Pro Management dhe drejtorit të kompanisë, Michael Standing, ish-agjentit të Barry.

Power pretendoi në gjykatë vitin e kaluar se Barry ra dakord të investonte 800,000 paund (1.07 milion dollarë) në Swindon në 2013 përmes Standing dhe do të kishte të drejtën për 50% të të ardhurave nga çdo rritje në vlerën e klubit.

FA i ndalon agjentët të zotërojnë klube për të shmangur konfliktin e interesit. BBC tha se Barry, 40 vjeç, i kishte mohuar akuzat.

Swindon Town FC, Lee Power, First Touch Pro Management, Michael Standing dhe Gareth Barry kanë kohë deri të mërkurën, 1 dhjetor 2021 për t’iu përgjigjur akuzave të tyre përkatëse,” tha FA në një deklaratë.

Barry, i cili bëri 53 paraqitje për Anglinë, luajti për klubet në Aston Villa, Manchester City, Everton dhe West Bromwich Albion përpara se të pensionohej vitin e kaluar. r.t/albeu.com


Shtuar 17.11.2021 10:01