Futbollisti më i pasur në botë ka mbetur pa ekip

Në rastin e Faiq Bolkiah , paratë nuk janë gjithçka për të pasur sukses në futboll. I konsideruar si futbollisti më i pasur në botë, ai mbërriti te Marítimo një vit e gjysmë më parë dhe në orët e fundit ka dhënë dorëheqjen me klubin portugez. Ai largohet pa debutuar në Kategorinë e Parë Portugeze.

Ai zbarkoi në Funchal në verën e vitit 2020, pasi u largua nga Leicesteri në kërkim të mundësive pasi nuk arriti të bënte debutimin e tij në Premier League.

Megjithatë, në klubin modest të ishullit ai nuk i ka arritur as objektivat e tij, pasi arritja e tij më e madhe sezonin e kaluar ishte ulja në stol gjatë ndeshjes kundër Sporting të Lisbonës në shkurt 2021.

Pavarësisht grumbullimit të një pasurie prej rreth 15,000 milionë eurosh, djali i Princit të Bruneit, Jefri Bolkiah dhe nipi i Sulltan Hassanal Bolkiah, u zhvendos këtë fushatë në Marítimo B, ku as aty nuk ka korrur sukseset e pritura.

Në orët e fundit, klubi njoftoi në faqen e tij të internetit se kishin arritur një marrëveshje miqësore për të dyja palët për të ndërprerë kontratën që i bashkonte pasi arritën koston zero në verën e 2020. Ai ishte i lidhur me klubin ishullit deri në qershor 2022.

Faiq, i lindur në Los Angeles dhe i shtetëzuar në Brunei, ndjek në moshën 23-vjeçare ëndrrën për t’u shenjtëruar si futbollist.

Unë jam një lojtar i shpejtë, të cilit i pëlqen t’i bëjë gjërat të ndodhin. Unë jam një anësor dhe numër 10, më pëlqen loja direkte dhe të shënoj gola,” tha ai me raste kur u pyet për mënyrën e paraqitjes së tij në fushë. /albeu.com


Shtuar 15.12.2021 14:21