“Dështimet, zhgënjimet, gjithçka ndodh është pjesë e jetës suaj”, fjalimi motivues i Sir Alex Ferguson është bërë viral

Sir Alex Ferguson është një nga trajnerët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, por ai ka pasur pjesën e tij të pengesave.

Sir Alex drejtoi Manchester United për 26 vjet dhe fitoi 38 trofe. Por, për fat të keq, ai nuk arriti të mposht Barcelonën në finalet e Ligës së Kampionëve 2009 dhe 2011.

Menaxheri legjendar dha disa këshilla se si të merreni me pengesat gjatë një fjalimi publik në edicionin e parë të akademisë UA92 në Old Trafford.

“Në 39 vitet e mia si trajner, rruga ime nuk është shtruar vetëm me trëndafila. Ka pasur raste kur ju është dashur të luftoni me vështirësi: gjithçka varet nga vendosmëria juaj. Por gjëja kryesore që dua të them është se do të ketë patjetër dështime.

“Dështimet, zhgënjimet, gjithçka ndodh, është pjesë e jetës suaj, do të përballeni me to, por duhet t’i rezistoni”.

Ferguson bëri me gjeste drejt turmës, e cila përfshinte disa ish-lojtarë të Manchester United.

“Do t’ju them se çfarë do t’ju thonë këta djem: Unë u bëra më mirë si trajner kur humbëm. Ne e humbim ndeshjen dhe të nesërmen do të fluturoj. Unë ju përgjigjem se pas humbjeve bëheni më të fortë”.

“Mos mendoni se do të mund ta kaloni jetën pa zhgënjime, ato do të ndodhin. Por kështu e gjeni veten. Ju do të dini se kush jeni kur kjo të ndodhë. Edukimi dhe trajnimi juaj do t’ju ndihmojnë të kapërceni vështirësitë. Por mos i pranoni, atyre duhet t’i rezistoni,  dita tjetër është e rëndësishme. /G.D albeu.com/


Shtuar 1.12.2022 15:11