Fitorja në limit ndaj Sassuolos, Mourinho: U ndjeva si një fëmijë

Ndeshja ndaj Sassuolos ishte jubilare për trajnerin e Romës , Jose Mourinho pasi ishte e 1000 për të.  E pas fitores dramatike, ai u shpreh se është ndjerë si fëmijë.

Fitorja e Romës të dielën, Mourinhon e çoi në fitoren e 638-të në karrierë, pasi kishte barazuar 205 dhe kishte humbur 157 nga 1000 ndeshjet e tij si menaxher.

Duke folur për ‘DAZN’ pas ndeshjes, Mourinho tha: “Gjatë javës isha gënjeshtar, duke thënë se nuk ishte një ndeshje e veçantë. Por ishte një ndeshje e veçantë.

“Ishte një ndeshje me një numër të veçantë për mua dhe gjithmonë kam dashur të kujtoj një ndeshje si kjo për ndeshjen time të 1000 -të. I gënjeva të gjithë!

“Mund të kishte përfunduar 6 me 6, 7 me 7, (portieri i Romës) Rui Patricio doli me dy pritje të mëdha, ne humbëm disa raste. Lojë e jashtëzakonshme, një emocion i jashtëzakonshëm.

“Sot nuk jam 58, por 14 vjeç, kur filloni të ëndërroni për një karrierë në futboll. Ishte garë për fëmijë, i kërkova falje [trajnerit të Sassuolos, Alessio] Dionisi, ata bënë një lojë fantastike.”

58-vjeçari filloi karrierën e tij si trajner në vendlindjen e tij në Portugali kur mori drejtimin e Benficas në vitin 2000, duke fituar gjashtë nga 11 ndeshje.

Mourinho gjithashtu do të stërviste Uniao de Leiria para se të bënte emrin e tij në Porto, ku fitoi Ligën e Kampionëve dhe fitoi punën kryesore në Chelsea.

Ai do të stërviste Blutë për tre sezone para se të kalonte te Interi, duke fituar tripletën në 2009-10 me “Nerazzurri”.

Nga atje, Mourinho mori drejtimin në Real Madrid dhe më pas u kthye në Chelsea në 2013. Ai do të qëndronte në Angli për dy punët e tij të ardhshme, duke stërvitur në Manchester United dhe më pas në Tottenham.

Pasi u shkarkua nga Spurs sezonin e kaluar, Mourinho u kthye në Itali dhe mori drejtimin e Romës para kampanjës aktuale.

Mourinho ka arritur një fillim inkurajues të jetës në Itali, duke fituar të gjitha pesë ndeshjet e tij të para me Romën në të gjitha garat.

Me tri fitore nga tre ndeshje të Serie A, Roma është në krye të tabelës, në pikë të barabarta me Napolin dhe Milanin.


Shtuar 13.09.2021 14:35