Fillim rekord i Real Madrid me Ancelottin

Real Madrid po ecën në mënyrë të qëndrueshme në La Liga Santander, duke udhëhequr me lehtësi grupin e ndjekjes pas 17 ditësh ndeshjesh.

Sezoni është pothuajse në mes të rrugës dhe Los Blancos janë shumë përpara rivalëve historikë Atletico Madrid dhe Barcelona, ​​si dhe pretendentët e rinj të Real Betis, Sevilla dhe Real Sociedad.

Në këtë pikë në mes të dhjetorit, Real Madrid është shumë më përpara se të gjithë të tjerët. Askush në Valdebebas nuk po pranon argumentin se titulli i tyre i 35-të tashmë është përfunduar, pasi ata vetë janë përfshirë në disa kolapse të paharrueshme. Në sezonin 2014/15, skuadra e Ancelottit udhëhoqi për 15 ndeshje rresht vetëm për të humbur epërsinë, dhe askush nuk mund ta harrojë kolapsin nën Carlos Queiroz në 2003/04.

Mësimet nga 2014/15 mund t’i mësojnë shumë skuadrës aktuale të Ancelottit, pasi kjo ishte periudha që përfundimisht çoi në largimin e tij.

“Ne fituam 22 ndeshje radhazi, por nuk dolëm mirë në fazën finale të sezonit dhe nuk e harroj këtë”, tha Ancelotti së fundmi.

“E di që vështirësi shfaqen në gjysmën e dytë të sezonit dhe ajo që ndodhi më pas mund të shërbejë si mësim”.

Nje super fillim

Ky sezon 2021/22 është më i miri i Real Madridit që nga ‘Sezoni i Rekordeve’ nën drejtimin e Jose Mourinhos në 2011/12 – një sezon që i pa ata të arrinin 100 pikë dhe 121 gola. Ky sezon aktual i ka ata në rrugën e duhur për 93.8 pikë, ndërsa Atletico ishte kampion sezonin e kaluar me 86.

Totali aktual prej 42 pikësh është gjashtë më shumë se sa kishin në këtë pikë të secilit prej dy sezoneve të fundit, dhe 12 më shumë se 2018/19.

10 fitoret radhazi të Real Madridit jo vetëm që i kanë nisur ato përpara paketës së La Liga Santander dhe kanë shpallur cilësinë e tyre në Ligën e Kampionëve, por ato i kanë lejuar gjithashtu Ancelottit të kalojë në krye të grupit të trajnerëve të Real Madridit me përqindjen më të mirë të fitoreve.

Norma e fitores së italianit tani është 75.35% nga 142 ndeshje, duke përmirësuar 75% të Manuel Pellegrinit. Mourinho është i vetmi trajner tjetër që ka thyer barrierën prej 70 për qind. Zinedine Zidane mezi merr mbi 65%, megjithëse ai mbetet trajneri me titujt e dytë në historinë e klubit pas vetëm Miguel Munoz./ h.ll/albeu.com


Shtuar 16.12.2021 13:18