Ekuadori do të skualifikohet nga Kupa e Botës?

Ekziston mundësia që Kombëtarja e Ekuadorit të mos marrë pjesë në Botërorin e këtij viti në Katar dhe shkak është bërë akuza nga Federata e Futbollit të Kilit.

Bëhet fjalë për faktin se Kilianët besojnë se Bajron Castillo nuk mund të luajë për Ekuadorin, sepse ka lindur në Kolumbi.

Avokati i federatës së Kilit u shpreh: “Kemi bërë një ankesë në FIFA për shkak të një incidenti shumë të rëndë në lidhje me ftesën e lojtarit Byron Castilla në kombëtaren e Ekuadorit. Ne e hetuam rastin në detaje për të kuptuar se ku ka lindur dhe lindur futbollisti në Kolumbi. Ajo që pretendojmë kategorikisht është se Byron Javier Castillo Segura ka lindur në Tumac të Kolumbisë më 25 korrik 1995 dhe Byron David Castillo Segura i lindur më 10 nëntor 1998 nuk ekziston, ai është një fantazmë.  Ai është një mashtrim, një falsifikim dhe madje një krim sipas ligjit ekuadorian”.

Mbetet të shihet se si do të reagojë FIFA. /albeu.com/

Shtuar 7.05.2022 17:32