E BUJSHME/ Plot 120 milion euro, Mbappe pranë Realit? (FOTO LAJM)

E ardhmja e Kylian Mbappe po bëhet më afër përcaktimit çdo dit.

Në fakt, siç raportohet nga La Gazzetta dello Sport, francezi ka vendosur të njoftojë publikisht vendimin e tij se ku do të luajë vitin e ardhshëm të hënën.

Ai ka një vit të mbetur në kontratën e tij, deri në vitin 2022, por PSG nuk duket se është e gatshme ta shesë këtë verë.

Sidoqoftë, ky gjest mund të ndryshojë gjërat. Madridi është duke pritur, duke shpresuar se në një moment në këtë merkato do të ketë një mundësi për të nisur për nënshkrimin e tij.

Ndërkohë, në Paris ata vazhdojnë të bëjnë presion që Mbappe të vazhdojë. Nënshkrimi i Messit ka rritur qartë nivelin e ekipit, një nga kërkesat që Kylian kërkoi të rinovonte.

Sidoqoftë, sipas mediave italiane, ardhja e tij ka qenë kundërproduktive, pasi francezit nuk i pëlqeu aspak.

Ideja e tij është të jetë udhëheqësi i një projekti konkurrues dhe tani, përveçse të jetë nën hijen e Neymarit në mënyrë sportive dhe ekonomike, ai do të jetë gjithashtu nën hijen e Leos.

Al-Khelaïfi, presidenti i PSG, nuk e kupton yllin e tij.

Përkundrazi, ai është i përkushtuar për t’i bërë edhe më shumë presion sa herë që flet për mediat.

Dje, në një konferencë për shtyp, kur u pyet për Kylian, ai ishte i pamëshirshëm. “Mbappe tha: Unë dua një ekip të madh. Tani për tani, ai ka një ekip të madh, një nga më të mirët në botë. Ai ka gjithçka për të vazhduar këtu. Unë i thashë atij, nuk ka justifikime për t’u larguar”, tha ai.

“Mbappé është parisien, shumë konkurrues, ai donte një ekip konkurrues, mendoj se nuk ka asgjë më konkurruese si ekip (në lidhje me PSG), ai nuk ka justifikime,” shtoi ai më vonë.

Minuta më vonë, në një bisedë me L’Equipe, menaxheri i Katarit tha sa vijon: “(Mbappé) Ai është në qendër të projektit tonë. Unë mendoj se ai ka gjithçka për të qëndruar këtu. Unë jam shumë pozitiv mbi ndjesitë. Askush nuk do ta kuptonte nëse ai largohet”, në një fjali tjetër që kërkon qartë të shtrydhë lojtarin 22-vjeçar, shkruan telesport.

Sidoqoftë, politika e tij agresive nuk po jep rezultate. Mbappé është çdo ditë më i lodhur nga presionet që ai merr si nga presidenti i tij ashtu edhe nga punonjësit e tjerë të PSG.

Nuk e kupton politikën e transferimit, e cila e ka lënë atë në një rol dytësor brenda ekipit. Për këtë arsye, ai është i qartë çdo ditë se nuk do të rinovojë dhe se do të përfundojë duke luajtur për Real Madridin.

Çështje kohe: këtë verë apo tjetrën. Por Mbappé nuk do të bjerë në grackën e Parisit dhe Katarit.

La Ser: Madridi përgatit një ofertë prej 120 milionë eurosh:

Pas asaj që u botua këtë mëngjes nga La Gazzetta, Cadena Ser ka raportuar se Madridi tashmë është duke përgatitur një ofertë për të provuar të nënshkruajë me Mbappe këtë verë.

Sipas gazetarit Pacojo në Ser Deportivos, ideja është që t’i paraqitet PSG -së një propozim prej rreth 120 milionë eurosh.

 

Do të ishte përpjekja e vetme që skuadra e bardhë do të bënte pasi, nëse nuk pranohet, ata do të presin vitin e ardhshëm që sulmuesi të mbërrijë falas.

Do të ishte e njëjta politikë që u përdor për të nënshkruar me Hazard në vitin 2019, një vit para përfundimit të kontratës së tij me Chelsea. Belgu kushtoi 100 milionë euro.

“Një muaj më parë ata ishin pesimistë; tani ata nuk janë super optimistë, por ata mendojnë se ka shumë më tepër opsione sesa 30 ditë më parë” komenton gazetari de la Ser.


Shtuar 12.08.2021 18:08