Dëshiron rikthimin në Katalonjë, Xavi Simons “i shkel syrin” Barcelonës

Barcelona ka shpresë për të sjellë një nga talentet e rinj më të mirë në Europë këtë verë, pasi ylli nën pronësi të Paris Saint-Germain, Xavi Simons, ka shprehur interesim për t’u rikthyer në Camp Nou.

Sipas gazetarëve Roger Torello dhe Ferran Martinez të ‘Mundo Deportivo’, Simons ka hapur derën për rikthimin e tij te Barcelona.

Holandezi do të ketë një takim me presidentin e Paris Saint-Germain, Nasser Al-Khelaifi, për t’u siguruar që ai mund të largohet nga klubi në një tjetër huazim këtë verë.

Lojtari është i gatshëm të shtyjë për lëvizjen e tij te Barça pasi një klauzolë në kontratën e tij i lejon atij të zgjedhë destinacionin tjetër.

Më herët u raportua se trajneri Xavi do të ishte i lumtur ta kishte në dispozicion 21-vjeçarin.

Simons mund të luajë si një mesfushor sulmues ose një sulmues anësor i majtë, pikërisht ajo që i nevojitet trajnerit të Barçës.

Holandezi ka shënuar nëntë gola dhe ka dhënë 15 asistime në 42 paraqitje për RB Leipzig këtë sezon.

21-vjeçari ishte pjesë e La Masia nga viti 2010 deri në 2019 para se të largohej falas nga Barcelona te PSG.


Shtuar 8.05.2024 16:42