Derbi katalanas në duart e Pique

Pak ndeshje e bëjnë Gerard Pique-n të ecë në derbin katalanas mes Barcelonës dhe Espanyol. Si lojtar i Barcelonës për ekipin e parë apo për ekipin e të rinjve, Pique ka gjetur gjithmonë diçka shtesë brenda vetes kur luan me rivalët ndërqytetës.

34-vjeçari ka dëshmuar të jetë lojtari vendimtar në këto ndeshje më parë, qoftë duke mbyllur tifozët kundërshtarë jashtë fushës apo duke bërë paraqitje të jashtëzakonshme dhe duke shënuar gola të rëndësishëm në të.

Këtë të shtunë do të zhvillohet ndeshja e fundit mes dy skuadrave katalanase dhe do të jetë hera e parë që Pique del në fushë si golashënuesi më i mirë në derbin, duke supozuar se ai do të startojë.

Humbja e Barcelonës së lojtarëve të mëdhenj kohët e fundit e ka lënë Piquen, me katër gola në 23 ndeshje, në krye të listave të golashënuesve në derbit katalanas, i ndjekur nga David Lopez, i cili ka dy në nëntë.

Pas këtyre dy, lojtarët e vetëm në listë kanë shënuar vetëm nga një gol, si Jordi Alba, Ousmane Dembele dhe Wu Lei./h.ll/albeu.com


Shtuar 19.11.2021 13:49